zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OŚWIATA I KULTURA
Dyskusyjne Kluby Książki - czym są z założenia i co dają uczestnikom?

Kolebką Klubów Książki były Stany Zjednoczony gdzie już w 1926 roku spotykali się ze sobą i dyskutowali miłośnicy literatury. Moda na czytanie dla przyjemności w grupie osób szybko przywędrowała do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii, w której funkcjonowały grupy czytelnicze (reading groups). Zanim takie grupy, w których sezon na czytanie trwa cały rok pojawiły się w Polsce upłynęło sporo czasu. Zaczęto je popularyzować w 2004 roku, po dwóch latach w całej Polsce było 200 klubów, a w 2012 już 1000. Obecnie działa ich już ponad 1200.

W Dyskusyjnych Klubach Książki spotykają się dzieci, młodzież i dorośli. Działają w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy”, którego celem jest promocja czytelnictwa. Klubowicze czytają tę samą książkę i raz w miesiącu spotykają się, aby podzielić się wrażeniami. Dyskusja na temat przeczytanej lektury pozwala jeszcze raz przeżyć emocje jakie jej towarzyszyły. Można wspólnie przeczytać, co ciekawsze fragmenty, a każdy z uczestników takiego spotkania może swobodnie przedstawić to, co dla niego w książce było ważne albo poddać ją krytyce. Zazwyczaj takie spotkania odbywają się w bibliotekach, ale miejsce i czas zależy od samych czytelników, ponieważ nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest mile widziany bez względu na to czy czytał omawianą książkę czy też nie. Raz do roku klubowicze, ale nie tylko, mają okazję spotkać się z autorem jednej z czytanych książek. Do grupy DKK może należeć każdy – bez względu na wiek i zainteresowania. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury. DKK daje taką możliwość, a ponadto jest sposobem na przyjemne spędzanie czasu i okazją do poznania nowych osób. Częstotliwość spotkań powoduje również to, że w grupie spotykających się regularnie osób zawiązuje się swoista wieź.

Pierwszym klubem dyskusyjnym jaki powstał na terenie gminy był klub dla młodzieży „Lubię to!”. Spotkanie odbyło się w bibliotece publicznej w Zabratówce w maju w 2012 roku. Obecnie działa trzy Dyskusyjne Kluby Książki, dwa dla młodzież: DKK „Lubię to!” i „Dołącz do Nas!” oraz DKK dla dzieci. Klubowicze czytanie traktują jak dobrą zabawę, a spotkania są okazją do dyskusji nie tylko o książkach ale o radościach i problemach, jakie mają uczestnicy. Nie każda z czytanych książek podoba się wszystkim. Zdarzają się bezapelacyjne hity i książki zupełnie nietrafione. Zarówno zwolennicy konkretnej lektury jak i jej przeciwnicy w gorącej dyskusji próbują przekonać zebranych do swoich racji. Starsi uczestnicy sami dobierają tytuły, które ich interesują, dzieci czytają propozycje moderatora. Członkowie dyskusji biorą udział w konkursie na recenzję miesiąca. I mimo, że na tym polu nie mamy jeszcze sukcesów to ich własne opinie o czytanych książkach dostępne są na facebokowym profilu biblioteki.

Ale w tym wszystkim najważniejszy jest głos samych uczestników, bo to ich opinia uzmysławia nam sens istnienia takich grup. Na pytanie dlaczego uczestniczysz w spotkaniach młodzieżowego DKK? zadane w grupie młodzieżowej padły takie oto odpowiedzi:

  • Uwielbiam książki, a na DKK mogę o nich porozmawiać z innymi (Karolina).
  • Uczestniczę w spotkaniach, ponieważ można spotkać się i porozmawiać na temat książki i na inne ciekawe tematy (Paulina).
  • W spotkaniach uczestniczę, ponieważ mogę przeczytać dużo ciekawych książek, których nie znajdę normalnie w bibliotece (Patrycja).
  • Ponieważ można w ten sposób przeczytać bardzo różne i ciekawe książki oraz podyskutować o nich (Karolina).

Warto sobie zadać jeszcze pytanie, czy tego typu spotkania coś zmieniają w postawie uczestników i czy wychowują czytelniczo? Z moich obserwacji jasno wynika, że wpływają znacząco na ich rozwój jako jednostek i jako świadomych czytelników. Ale żeby nie była to tylko jednostronna opinia, posłużę się odpowiedziami na kolejne pytanie: co zyskałaś/zyskujesz dzięki przynależności do klubu, czy to coś zmieniło w Tobie lub w Twoim podejściu do książek?

  • Przed DKK-iem nie czytałam zbyt dużo książek, ale teraz bardzo to lubię (Karolina).
  • Gdy jeszcze nie należałam do klubu w ogóle nie czytałam, ponieważ uważałam, że jest to strata czasu. Teraz uważam inaczej i strasznie polubiłam czytanie (Paulina).
  • Na pewno dzięki spotkaniom inaczej podchodzę do książek, chcę najpierw przeczytać później ocenić. Dodatkowo na spotkaniach nauczyłam sie bardziej szanować opinie innych (Patrycja).
  • Myślę, że DKK nie zmieniło nic w moim podejściu do książek, bo od zawsze lubiłam czytać, za to dzięki spotkaniom poznałam nowe osoby, z którymi mogłam podyskutować i mile spędziłam czas (Karolina).

Jeśli chcielibyście podzielić się opiniami o książkach albo poszukujecie osób, które zainspirują was do czytania zapraszamy do biblioteki na takie dyskusyjne spotkania. A jeśli te grupy nie odpowiadają waszym oczekiwaniom dołożymy wszelkich starań aby powstały nowe.

 

Irena Szczypek
moderatorska Dyskusyjnych Klubów Książki w Zabratówce


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART