zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2014 OŚWIATA I KULTURA
Wigilia dla samotnych

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.

C. K. Norwid

 

Słowa poety podkreślają wagę tego, że to w Polsce właśnie zwyczaj łamania się opłatkiem jest wciąż żywy i jakże ważny dla nas katolików. Opłatek symbolizuje chleb, a łamiąc się nim dzielimy się chlebem na znak życzliwości. Zwyczaj ten swoimi korzeniami sięga do czasów apostolskich w historii Kościoła. Wtedy to pierwsi chrześcijanie zbierali się na braterskich wieczerzach miłości zwanych agapami. Agapa połączona z Eucharystią miała podwójne znaczenie: relacji z Bogiem i relacji z braćmi w Jezusie Chrystusie. W ciągu I wieku agapa miała charakter wspólnego posiłku w formie liturgicznej i była ściśle związana z tajemnicą Ostatniej Wieczerzy. Wierni przynosili chleb do Kościoła, składali go na ołtarzu, jedna część tego chleba po poświęceniu przemieniała się w Ciało Chrystusowe, drugą część zwaną po grecku „eulogią” rozdawano tym, którzy z niewiadomych przyczyn nie mogli uczestniczyć w celebracji Najświętszej Ofiary. Eulogie miały podkreślać uwielbienie Boga, a także miłość i jedność wśród jego wyznawców oraz podtrzymywać ich trwanie w wierze. Te cechy przejął opłatek wigilijny, jednoczący w życzliwości wszystkich, którzy dzieląc się nim przebaczają sobie urazy, zaprzestają gniewów i postanawiają żyć w miłości i zgodzie. To w wigilię Bożego Narodzenia wciąż na nowo w naszej ojczyźnie poprzez biały opłatek odnawiamy zwyczaj wzajemnego poświęcenie się jednych drugim oraz uczymy, że nawet ostatnim kawałkiem chleba należy podzielić się z bliźnim.


Czyniąc tradycji zadość już po raz dziewiąty w naszej gminie miała miejsce wspólna wigilia przygotowywana z myślą o wszystkich, którzy czują się samotni i ten szczególny czas Bożego Narodzenia chcą uczcić w liczniejszym gronie, w ciepłej atmosferze, przy wtórze kolęd. Organizatorami są Wójt Gminy Chmielnik, Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku. Tegoroczna uroczystość odbyła się w domu ludowym w Zabratówce. W samo południe, gdy zebrani usiedli w blasku choinki przy stołach nakrytych białymi obrusami, na których zapłonęło betlejemskie światło przyniesione przez harcerzy Zespołu Szkół w Chmielniku, salę wypełniły dźwięki kolęd śpiewanych i granych przez uczniów szkoły muzycznej Pro Musica. Tajemnicę Narodzenia Pańskiego przybliżyli zebranym w czasie odgrywanych jasełek i recytowanych wierszy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce. Całości oprawy artystycznej dopełniły kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego „Ósemka” z Zabratówki. Po takim wstępie przyszedł czas na odczytanie fragmentu Pisma Świętego i podzielenie się opłatkiem. Życzenia z serca płynące, którymi obdarzali się zgromadzeni przy tym świątecznym stole wywoływały uśmiech i wzruszenie. Po takiej duchowej uczcie nastała pora na wigilijne polskie potrawy. Na stole pojawił się chleb, barszcz z grzybami, ziemniaki, kapusta z grochem, fasola, pierogi, pamuła, kompot, ciasto i najważniejsza na wigilijnym stole – ryba, symbol chrześcijaństwa. Potrawy przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, Stowarzyszenie Nasza Wola, bibliotekarki i pracownicy GOPS. Upominki dla gości wykonali wychowankowie świetlicy socjoterapeutycznej w Chmielniku. Swój udział w organizacji tej uroczystości mieli także przewodnicząca Rady Gminy i sołtys wsi Zabratówka. Wigilię zakończyło wspólne kolędowanie zebranych.

Dyrekcja i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku składają podziękowanie na ręce licznie przybyłych gości i wszystkich osób, które swoim wkładem pracy i zaangażowaniem wspomogły w przygotowaniu tego wydarzenia.

 

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART