zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2014 OŚWIATA I KULTURA
".. to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo"

Podsumowanie Roku Kolberga

 

 

Kończący się rok kalendarzowy poświęcony był wybitnemu polskiemu etnografowi, folkloryście i kompozytorowi Oskarowi Kolbergowi. To właśnie On wykonał mozolną pracę związaną z „ocalaniem” dorobku ludowego poszczególnych części naszego kraju. Dokonując zapisów pieśni, melodii tańców oraz legend „zostawił po sobie to, co przyda się ludziom na długo”, a zarazem stanowi dorobek polskiej kultury ludowej.

Rok Kolberga w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku był obchodzony wieloaspektowo. Przed Świętami Wielkanocnymi nauczycielki historii, panie: Joanna Stodolak i Zdzisława Wąsacz, zorganizowały wśród uczniów konkursy wiedzowe i plastyczne związane z tradycjami tych Świąt. Odbyły się też warsztaty taneczne, na których dziewczęta z klasy IV poznały niektóre tańce rzeszowskie. Wystawy prac plastycznych i opisy zwyczajów świątecznych były ozdobą całego okresu wielkanocnego.

W październiku został ogłoszony rodzinny konkurs literacki związany z wymyśleniem legend o rodzinnych miejscowościach oraz własnych nazwiskach. Zachęcono również doświadczone gospodynie do przygotowania jadła wiejskiego z minionych lat. Zaproponowano też zorganizowanie pokazu mody retro, w której dominować miały stroje ludowe z naszych okolic.

25 listopada odbyło się w Szkole podsumowanie Roku Kolberga. Podobnie, jak w latach ubiegłych, miało ono charakter wielopokoleniowego, integracyjnego, popołudniowego spotkania: nauczycieli, uczniów oraz ich rodzin, czyli rodziców i dziadków. Jak zwykle dopisali Goście o różnym przekroju wiekowym.

Impreza przebiegała w kilku etapach. Najpierw wszyscy zebrani na szkolnym korytarzu obejrzeli fragment filmowego wesela rzeszowskiego w wykonaniu zespołu „Bandoska”, następnie uczennice klasy V zatańczyły polkę przygotowaną przez panią Zdzisławę Wąsacz, zaś zaproszeni przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Chmielnika Górnego wykonali wiązankę pieśni ludowych. Ważnym elementem wystroju były dawne narzędzia wiejskie, których prezentacji dokonała Kinga Sitarz wraz ze swoim Dziadziem Tadeuszem.

 

Z folklorem związany był także kołacz weselny oraz ręcznie haftowane obrusy, które to, jako dodatkowe eksponaty, przygotowała pani Bogumiła Jaworska.

W czasie spotkania nie zabrakło też prezentacji strojów ludowych. Pani Agnieszka Wąsacz, przedstawicielka Biblioteki Gminnej w Chmielniku i zarazem mama, przyniosła i zaprezentowała dziecięcy strój ludowy, w którym występują członkowie zespołu „Chmielnickie Kłosy”. We własnych strojach wystąpili Goście z Koła Gospodyń oraz kilka uczennic: Dominika Wąsacz, Klaudia Urbańska i Paulina Ciura. Swój dziecięcy gorset zaprezentowała też Magdalena Jaworska, a w strojach retro - z lat 60-ych XX wieku (modne sukienki w kwiaty i kropki) - pojawiły się na wybiegu: Julia Kotarba, Paulina Trawka i Magdalena Jaworska.

Do pojęcia „retro” wpisała się też prezentacja albumu rodzinnego, na którym przodkowie ubrani byli według obowiązującej na przełomie XIX i XX wieku mody „wiejskiej”. Album wspólnie z mamą wykonał i zaprezentował Jakub Drąg.

Honorowym Gościem spotkania była pani Halina Borowska (emerytowana nauczycielka naszej Szkoły), która prezentowała wiersze swojego - i nie tylko – autorstwa. Są to wzruszające utwory o wsiach naszej gminy.

Przybyli uczestnicy, a zwłaszcza Babcie i Mamy, zadbały o wiejskie jadło. Stoły uginały się od: proziaków, kapuśniaków, wiejskich chlebków, masła, serków, miodu, pieczonych ciasteczek i ziemniaków. Nie zbrakło też „pamuły” i gomółek. Rodzina państwa Cyrulów i Dralów nie tylko przygotowała kilka potraw, a Babcia wraz z wnuczkami: Justynką, Agatką, Olą i Małgosią, prezentowały dawne, sprawdzone przepisy, częstowały też smacznym miodem oraz rozdawały swoje przepisy rodzinne zainteresowanym biesiadnikom.

Po solidnym posiłku uczestnicy wysłuchali prezentacji prac literackich uczniów, wspomaganych przez rodziców, dotyczących legend o naszych okolicznych wsiach, przysiółkach oraz własnych nazwisk.

Legendy o miejscowościach zaprezentowały: Małgorzata i Aleksandra Cyrul, Aleksandra Zagórska, Agata Czarnota, Klaudia Urbańska. Opowieści o nazwach przysiółków przedstawiły: Weronika Korbecka, Agnieszka Hałoń, zaś wyjaśnieniem etymologii własnych nazwisk zajęły się: Paulina Trawka, Agata Czarnota, Karolina Rusinek, Krystian Kuk oraz pani Elżbieta Świerk. Prace literackie zostały wydane w zbiorku „Ocalmy folklor od zapomnienia” i można je przeczytać wypożyczając z biblioteki szkolnej.

Całemu przedsięwzięciu przyświecały słowa Oskara Kolberga: „…to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo”. Inicjatorką i koordynatorką spotkania była pani Elżbieta Świerk.

Dopełnieniem listopadowego spotkania było wręczenie nagród i podziękowań, których dokonała pani Dyrektor Bożena Gwizdała aktywnie wspierająca tego typu działania.

Składamy gorące podziękowania wszystkim Uczestnikom, również tym niewymienionym z nazwiska, dziękując za wspólne działania na rzecz łączenia pokoleń poprzez kultywowanie rodzimych tradycji i zwyczajów. Dziękujemy też Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku. za pomoc w organizacji spotkania.


Elżbieta Świerk


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART