zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 OŚWIATA I KULTURA
Laury dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku

Jest nam bardzo miło poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku została laureatem trzech konkursów grantowych:

V edycji Konkursu Na dobry początek ogłoszonego przez Fundację J. Kantego Steczkowskiego za projekt Trochę tańca deko baśni i się dziecka świat rozjaśni.

Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci w wieku od 2 do 5 lat nie uczęszczających do przedszkola z terenu Gminy Chmielnik oraz rodziców lub opiekunów.

Celem projektu jest ułatwienie dostępu do edukacji w grupach rówieśniczych dzieciom w wieku przedszkolnym (2-5 lat) z terenu Gminy Chmielnik oraz zaprezentowanie biblioteki jako miejsca, które poprzez swój klimat i podejmowane działania jest przyjazna każdemu człowiekowi, zwłaszcza dziecku pragnącemu wzbogacać swoja wiedzę, kulturę i osobowość. Dzięki podjętym działaniom w zakresie edukacji i wychowania, wykraczający poza podstawową działalność biblioteki, nastąpi rozwój u dzieci takich cech i umiejętności jak kreatywność, ciekawość świata, samodzielność, pobudzenie wyobraźni. Poprzez działania chcemy rozwijać umiejętność podejmowanie własnych decyzji, kształtowanie empatii, rozpoznawanie własnych stanów emocjonalnych i innych osób, rozwijać postawy wzajemnego zrozumienia i szacunku, doskonalić sprawność ruchową, i psychofizyczną aby zapewnić harmonijny rozwój dziecka. W ramach projektu planujemy przeprowadzenie 35 zajęć dla 12 osobowej grupy dzieci i ich rodziców lub opiekunów. Zajęcia prowadzone będą przez okres 5 miesięcy. Zaproponowaliśmy następujące moduły.

  • Bajki pomagajki – zajęcia edukacji literackiej
  • Teatralna sztuka dla malucha – to cykl spotkań z interaktywnym teatrem dla najmłodszych.
  • Ja już wiem jak rozmawiać trzeba z psem.
  • Matematyka dla Smyka – propozycje zabaw i gier edukacyjnych rozwijających zdolności matematyczne, pamięć i koncentrację.
  • Kolorowe łapki – warsztaty plastyczne; maluchy poznają rozmaite techniki i narzędzia pracy twórczej, nauczą się samodzielności oraz pracy w grupie. Wspólnie będą posługiwać się farbami, lepić, kleić, wałkować i eksperymentować z różnymi materiałami i przede wszystkim dobrze się bawić.
  • Wiem co jem – podczas zajęć zachęcimy do spożywania warzyw i owoców. Wraz opiekunami dzieci będą przygotowywać sałatki, surówki, smaczne i kolorowe kanapki.
  • My mamy Mamy – zajęcia rytmiczno-muzyczno-integracyjno-ruchowe, które będą stymulować wszechstronny rozwój dziecka. Zajęcia będą realizowane
    w oparciu o pedagogikę zabawy metodą Klanzy.

Planujemy również zorganizowanie 5 spotkań dyskusyjnych dla rodziców lub opiekunów – „Porozmawiajmy
o dzieciach” (planujemy spotkania z psychologiem lub pedagogiem, tematy spotkań uzgodnimy z rodzicami. Mogą to być np. Jak radzić sobie z małym złośnikiem, Jak pokonać strach u dziecka, itd.)

Zainteresowanym wszelkich informacji udzielamy w bibliotece tel. 172296611

Otrzymana dotacja to 9 000 zł


       

Kolejny grant otrzymaliśmy w ramach
Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse za projekt Strefa Kultury Młodzieżowej.
Celem projektu jest rozwinięcie u młodzieży umiejętności organizacyjnych związanych z pracą w grupie, budowanie wiary we własne siły, pozyskiwanie partnerów i sprzymierzeńców, nauka odpowiedzialności za realizację wspólnie ustalonego przedsięwzięcia w grupie min.15 osób z gminy Chmielnik poprzez samodzielne planowanie i realizację przedstawienia teatralnego i filmu krótkometrażowego, a następnie pokazania efektów swojej pracy podczas Festiwalu Kultury Młodzieżowej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wspólne zajęcia teatralne i filmowe, a także poznanie teatru i studia telewizyjnego od strony technicznej.
Dotacja w wysokości 7 000 zł


Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to tytuł kolejnego projektu który został pozytywnie oceniony i otrzymał dofinansowanie w wysokości 5000 zł. Konkurs grantowy Aktywna Biblioteka prowadzony jest przez Akademię Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Celem głównym projektu jest budowanie wizerunku biblioteki jako miejsca otwartego i przyjaznego a także zerwanie ze stereotypem biblioteki, w której tylko i wyłącznie można pożyczać książki. Celami szczegółowymi są: aktywizacja ludzi starszych, zachęcanie ich do podejmowania inicjatyw na rzecz innych grup wiekowych, przełamywanie barier i budowanie wzajemnego zrozumienia dla grup w różnym wieku, współpraca z dziećmi i młodzieżą, poszerzenie oferty biblioteki o warsztaty i cykliczne projekcje filmów, zaproponowanie młodzieży bezpiecznej i aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz stworzenie miejsca do rozwoju twórczego, realizacji swoich pasji i zainteresowań.

Projekt przewiduje siedem spotkań warsztatowych cztery decoupage, trzy papierowikliny podczas których uczestnicy nabędą umiejętności zdobienia przedmiotów. Warsztaty będą skierowane do wszystkich chętnych. Kolejną propozycją są zajęcia dla seniorów pod hasłem e-informacja – 4 spotkania. Chcemy aby uczestnicy posiedli praktyczne umiejętności korzystania z Internetu poczty internetowej, poszukiwania informacji np. o godzinach pracy przychodni, apteki, komunikatora skype itd., które posłużą im do lepszego funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości. Zajęcia dla seniorów będą prowadzone przez młodzież – wolontariuszy. Dla młodych ludzi chcących pogłębiać wiadomości z wykorzystania nowych technologii odbędą się trzy spotkania, podczas których informatyk wolontariusz będzie nadzorował powstanie fan page biblioteki. Aby zaktywizować młodzież zachęcimy ich do udziału w konkursie na projekt strony internetowej i bloga biblioteki. W ramach Kulturalnej Strefy Filmowej odbędą się trzy spotkania, które połączą uczestników spotkania w różnym wieku. W trakcie spotkań uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia filmów z kanonu kina światowego. Po projekcji będzie okazja do wspólnej dyskusji na temat filmu.

Zapraszamy do udziału w projektach.

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART