zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2017 OŚWIATA I KULTURA
Matematyka to logika

Matematyka to nauka umożliwiająca prawidłowe rozumowanie, logiczne myślenie, analizowanie i wysuwanie odpowiednich wniosków w zakresie wielu dziedzin. Matematyka, to umiejętność rozwiązywania problemów, stąd też nazywana jest „królową nauk”.

Liczne badania prowadzone w Polsce i na świecie pokazują, że dzieci odnoszą sukcesy w zakresie edukacji matematycznej dzięki aktywnemu zaangażowaniu nauczycieli oraz ich rodziców w naukę szkolną. Dzieci od najmłodszych lat wzmacniają i doskonalą umiejętności matematyczne oraz kształtują pozytywne myślenie o matematyce, która jest częścią naszego życia. Ta dziedzina nauki otwiera drzwi do wielu atrakcyjnych zawodów, takich jak bankowiec, makler giełdowy, architekt,... Dzieci muszą mieć też świadomość, że matematyka nie jest trudna, tylko wymaga systematycznej pracy.

To przed nami nauczycielami stoi największe wyzwanie, rozwijanie zdolności logicznych i matematycznych ucznia, wspieranie ich od początku edukacji szkolnej. Przed rodzicami natomiast stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi dziecka.

Nauczyciele naszej szkoły (począwszy od najmłodszych klas) sięgają po różne formy i metody pracy z uczniem uzdolnionym matematycznie. Podejmują wiele inicjatyw popularyzujących tę dziedzinę nauki, takie chociażby jak: nietypowe lekcje matematyki opisujące zjawiska przyrody, wykorzystanie na zajęciach gier, zabaw matematycznych, organizacja konkursów miedzyklasowych, czy obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Doskonałym pretekstem do uświadomienia uczniom, że matematyka wcale nie musi być nudna, było zorganizowanie w naszej szkole Ogólnopolskiego Dnia Matematyki pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego hasłem było „Pieniądze to nie wszystko”. Cały harmonogram oprócz zabaw, konkursów, zagadek i zadań matematycznych zawierał sporą dawkę humoru, zapewniał uczniom rozrywkę, jednocześnie ucząc i wzbogacając ich wiedzę z zakresu matematyki. Okazało się, że ta „królowa nauk” obecna w życiu każdego człowieka, nie musi być obowiązkiem, lecz może stać się przyjemnością. W tym dniu nie tylko miłośnicy matematyki mogli poczuć magię tej nauki.

Podkreślić należy również, że szkoła stwarza uczniom możliwości udziału w rozlicznych konkursach matematycznych. Dla uczniów uzdolnionych matematycznie, świetnym sprawdzianem okazał się udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na wyróżnienie w tym Konkursie zasłużył uczeń klasy piątej – Jakub Kud. Praca Jakuba oraz zaangażowanie rodziców w edukację syna przyniosły rezultaty. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A tak o sobie pisze Jakub, uczeń naszej szkoły:

Cześć, jestem Kuba Kud. Mam dwanaście lat i jestem uczniem 5 klasy w Szkole Podstawowej w Woli Rafałowskiej. 

Uczę się bardzo dobrze, o czym najlepiej świadczą moje oceny. Z przedmiotów szkolnych najbardziej lubię matematykę, ponieważ jest bardzo łatwa i nie sprawia mi trudności. Ostatnio nawet zdobyłem wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur w kategorii uczniów piątych i szóstych szkół podstawowych. Bardzo chciałbym rozwijać moje zdolności matematyczne i być coraz lepszy. 

Mam też wiele innych zainteresowań. Uczę się grać na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. Co pół roku zdajemy tam egzaminy, podczas których gramy różne utwory, dwa dowolnie wybrane przeze mnie, etiudę oraz jeden utwór polifoniczny, to znaczy taki, w którym główny temat melodii jest przeplatany między głosami Czasami występuję na koncertach w mojej szkole muzycznej.

Należę do Rzeszowskiego Klubu Sportów Walki, gdzie trenuję karate. Razem z moją grupą i senseiem Tomkiem ćwiczymy dwa razy w tygodniu. Czasami startujemy w zawodach w ramach Podkarpackiej Ligi Karate Dzieci i Młodzieży, gdzie odnosimy pewne sukcesy. Ja sam mam już kilka medali. Na zawsze zapamiętam zawody, na których zdobyłem swój pierwszy medal - było to 06.12.2015 r. w Mielcu. To było niesamowite uczucie i ogromna satysfakcja, stanąć na podium.

Oprócz karate trenuję również piłkę nożną w klubie Strug Tyczyn. Razem z całą drużyną i moim ulubionym trenerem - Dominikiem - spotykamy się na boisku dwa razy w tygodniu. Gramy mecze ligowe z innymi drużynami z Rzeszowa i okolic. 

Jak widać, mam wiele zainteresowań, ale w przyszłości chciałbym zostać informatykiem. Mam nadzieję, że zrealizuję moje marzenie i będę naprawdę dobry w swoim fachu.

Z naszej strony możemy powiedzieć, że zachęcamy uczniów do samodzielnej działalności matematycznej i cieszymy się z ich osiągnięć. Wszystkie szkolne działania podejmowane przez szkołę pokazują, że należy wspierać uczniów uzdolnionych w dążeniu do opanowaniu nowych i dostępnych im kompetencji matematycznych.


Magdalena Bąk-Maruszak
SP im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART