zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
ZEAS INFORMUJE
GOPS W CHMIELNIKU
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
Plakat str. 22
012345

Wieść Gminna 2/2016 OŚWIATA I KULTURA
Program rządowy "Książki naszych marzeń"

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej realizowała program rządowy „Książki naszych marzeń”, który umożliwił zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W ramach projektu szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowości książkowych w kwocie 1250,00 zł. Za pieniądze z programu, nasza szkolna biblioteka zakupiła 60 książek. Książki były wybierane przez uczniów, dodatkowo konsultowane z Biblioteką Publiczną tak, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Uczniowie wybrali książki, którymi autentycznie są zainteresowani, są bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki, które swoją fabułą rozbudzają ciekawość czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania. Na samym początku zorganizowano wystawę (również dla rodziców) zakupionych książek do biblioteki. Zapoznano zarówno uczniów jak i rodziców z głównymi założeniami programu.


W bieżącym roku szkolnym biblioteka podejmowała wiele działań promujących czytelnictwo. Jednym z nich był projekt „Podróże z książką”, realizowany w klasach 1-3. Jeżeli można podróżować „palcem po mapie” to tym bardziej można to robić czytając książki podróżnicze. Wśród książek czytanych i omówionych na zajęciach były m. in. „Nela mała reporterka” czy książki Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata”, „Zwierzęta świata”. Udowodniliśmy, że dzięki literaturze możemy przenieść się w nawet najdalsze zakątki globu. Potwierdzeniem było duże zainteresowanie dzieci konkursem plastycznym „Podróż moich marzeń”, który był zaproszeniem do niezwykłej podróży po świecie – podróży marzeń, którą można było odbyć nie wychodząc z domu, a jedynie za pomocą kredek, farb, kolorowego papieru i nieograniczonej wyobraźni. Wystawę prac pokonkursowych mieli możliwość zobaczyć uczniowie, rodzice i cała społeczność lokalna nie tylko w szkole, ale również w Bibliotece Publicznej w Woli Rafałowskiej. Podsumowując projekt, zaproszono uczniów na seans filmowy z „Nelą małą reporterką” do „szkolnego” kina.

W klasach starszych realizowano projekt „Reklama marzeń”. Reklama to informacja o produkcie. Ma na celu zapoznanie z nimi odbiorców oraz nakłonienie do zakupu konkretnej rzeczy. Najczęściej staramy się nie zwracać uwagi na bloki reklamowe. Dlatego reklamodawcy próbują wykorzystać innego rodzaju środki przekazu, w których „mimochodem” umieszczają informacje o reklamowanych towarach. Jeżeli nie zdajemy sobie sprawy, że obcujemy z reklamą, jesteśmy na nią bardziej podatni. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi, z jakim rodzajem przekazu mamy do czynienia. W takim właśnie celu zaproponowano uczniom realizację projektu „Reklama marzeń” w trakcie, którego uczniowie zapoznawani zostali z mechanizmami działania reklamy, tworzenia logo, haseł reklamowych i reklamy. Uczniowie tworzyli wymarzony produkt, reklamę papierową produktu, a efektem finalnym było nakręcenie spotu reklamowego posługując się takimi samymi środkami, jakie są stosowane w reklamie zwykłych produktów. Pomysłowość w reklamowaniu produktu, który jeszcze nie powstał, zaskoczyła chyba także samych twórców. Prace były dowodem pomysłowości i humoru.

Jednym z ciekawszych projektów, cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród uczniów była całoroczna akcja „Książko – drzewo życia”. W centralnym miejscu szkoły umieszczony został plakat przedstawiający zarys drzewa, do którego uczniowie w ciągu całego roku przypinali liście z tytułem i autorem przeczytanej książki.

Projekty zaproponowane uczniom naszej szkoły miały na celu promować nie tylko refleksyjne czytanie, ale także pokazać bibliotekę, jako centrum kulturowe – miejsce, w którym oprócz możliwości przeczytania czy wypożyczenia lektury można robić inne ciekawe rzeczy – bawić się słowem, językiem, tworzyć, odkrywać, zdobywać.

Podstawowym rezultatem programu było trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Uczniowie doświadczyli przyjemności z czytania, odkryli w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

  


Magdalena Bąk-Maruszak
Nauczyciel Szkoły Podstawowej
im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART