Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna Nr 4/2021

Jak to drzewiej bywaÅ‚o… Emilia, kl. 7 


  • Babciu, babciu!

Pani Halina drgnęła lekko, obudzona wołaniem wnuczki. Po chwili do pokoju wbiegła mała Maja z oburzonym wyrazem twarzy.

  • Mama nie pozwoliÅ‚a mi iść razem z Olkiem zÅ‚ożyć życzenia sÄ…siadom! To niesprawiedliwe! - żaliÅ‚a siÄ™ dziewczynka.
  • Kochanie, w naszym regionie dziewczynki nie mogÄ… chodzić z życzeniami po domach razem z chÅ‚opcami. Taka jest już tradycja - wyjaÅ›niÅ‚a kobieta.
  • To nie fair! Po co w ogóle sÄ… te tradycje? - zezÅ‚oÅ›ciÅ‚a siÄ™ Maja.
  • To pozostaÅ‚ość po naszych przodkach. Co prawda, nie obchodzi siÄ™ Bożego Narodzenia tak jak w dawnych czasach, ale nadal pozostaÅ‚y niektóre zwyczaje. ZachowujÄ…c je, oddajemy hoÅ‚d ludziom, którzy żyli w naszej maÅ‚ej ojczyźnie dÅ‚ugo przed nami - odpowiedziaÅ‚a pani Halina, uÅ›miechajÄ…c siÄ™ ciepÅ‚o do wnuczki.
  • KiedyÅ› zwyczajów bożonarodzeniowych byÅ‚o wiÄ™cej? - spytaÅ‚a dziewczynka ze zmarszczonymi brwiami.
  • Tak. JeÅ›li tylko chcesz, mogÄ™ opowiedzieć ci o dawnych tradycjach i tych, które siÄ™ zachowaÅ‚y - zaproponowaÅ‚a swojej wnuczce kobieta.
  • Tak! - wykrzyknęła Maja, siadajÄ…c z rozmachem na łóżku babci.
  • Zacznijmy od zwyczaju, przez który siÄ™ tak zdenerwowaÅ‚aÅ›. JednÄ… z tradycji byÅ‚y odwiedziny rankiem maÅ‚ych chÅ‚opców - takich jak twój brat - którzy skÅ‚adali życzenia gospodarzom i dziÄ™ki temu zapewniali spokój oraz pomyÅ›lność domom. I tu muszÄ™ ciÄ™ poinformować, że odwiedziny kobiety miaÅ‚y fatalne skutki. Wierzono, że taka wizyta Å›ciÄ…gnie na dom i jego mieszkaÅ„ców zmartwienia i niepowodzenia, chorobÄ™, a nawet Å›mierć.

Kobieta przerwała, słysząc zirytowane sapnięcie dziewczynki. Jej jedyną reakcją na zachowanie wnuczki był pobłażliwy uśmiech.

  • Ale nie we wszystkich regionach. W niektórych – niestety, nie w naszym - odwiedziny kobiety odczytywano pomyÅ›lnie, bowiem jej wizyta zapowiadaÅ‚a, że w gospodarstwie rodzić siÄ™ bÄ™dÄ… cieliczki i kokoszki - kontynuowaÅ‚a pani Halina po krótkiej chwili. – InnÄ…, dość nietypowÄ… tradycjÄ… byÅ‚o trzymanie w dÅ‚oni Å‚yżki przez caÅ‚y czas trwania posiÅ‚ku. Sztućców nie wolno byÅ‚o ani odÅ‚ożyć na stół, ani upuÅ›cić na podÅ‚ogÄ™. SpadniÄ™cie Å‚yżki brane byÅ‚o za zÅ‚Ä… wróżbÄ™ - osoba, która jÄ… upuÅ›ciÅ‚a, nie doczeka nastÄ™pnej Wigilii. JeÅ›li ten zwyczaj wydaÅ‚ ci siÄ™ dziwaczny, to kolejny bÄ™dzie jeszcze dziwniejszy - stwierdziÅ‚a babcia – bowiem w niektórych miejscowoÅ›ciach nie wolno byÅ‚o pić wody w czasie Wigilii. WodÄ™ wtedy uważano za główne "pożywienie" roÅ›lin i czÅ‚owiek nie powinien im jej zabierać. Uważano również, że wypicie w WigiliÄ™ wody spowoduje ciÄ…gÅ‚e pragnienie. Innym wyjaÅ›nieniem tego zakazu może być przekonanie, że woda jest siedliskiem zÅ‚ych mocy, demonów, które mogÄ… zagrażać ludziom. WÅ‚aÅ›nie przez to na wieczerzy nie podawano potraw pochodzÄ…cych z wody. Ryby, które w dzisiejszych czasach znajdÄ… miejsce na stoÅ‚ach, dawniej nie byÅ‚y znane jako potrawa wigilijna.
  • W wodzie naprawdÄ™ mieszkajÄ… potwory? - zapytaÅ‚a dziewczynka z przerażeniem w oczach.
  • Nie sÄ…dzÄ™, skarbie. Jednak myÅ›lÄ™, że jeÅ›li demony naprawdÄ™ mieszkajÄ… w wodzie, to w oceanach lub miejscach bardzo oddalonych od ludzi. Inaczej ktoÅ› by je już zobaczyÅ‚, wiÄ™c nie masz siÄ™ czego bać - uspokajaÅ‚a kobieta swojÄ… wnuczkÄ™.
  • A, to dobrze. Chyba… - dodaÅ‚a Maja po chwili zastanowienia.
  • KontynuujÄ…c, po tych odrobinÄ™ mrocznych wiadomoÅ›ciach pora odgonić zÅ‚e myÅ›li - zaczęła pani Halina po tym, jak jej wnuczka zdaÅ‚a siÄ™ przyswoić nowÄ… wiedzÄ™. - Dość Å›miesznÄ… tradycjÄ… byÅ‚o wprowadzanie do izby żywego konia. Za dobrÄ… wróżbÄ™ odczytywano, gdy zwierzÄ™ zaÅ‚atwiÅ‚o w pokoju swojÄ…... potrzebÄ™ fizjologicznÄ…. MiaÅ‚o to przynieść gospodarzowi "kupÄ™ szczęścia". WÅ›ród zwyczajów praktykowanych do dziÅ› byÅ‚o m.in. zostawianie na stole dodatkowego nakrycia w czasie Wigilii. Jednak jego zastosowanie znacznie różniÅ‚o siÄ™ od współczesnego. Nakrycie to przygotowywano bowiem nie dla niespodziewanego goÅ›cia, ale dla dusz zmarÅ‚ych krewnych, którzy w WigiliÄ™ odwiedzali rodziny. Do współczeÅ›nie także popularnych zwyczajów zalicza siÄ™ również odwiedziny kolÄ™dników. Dawniej, ich wizyta miaÅ‚a przynieść domownikom pomyÅ›lność. Za życzenia kolÄ™dnicy otrzymywali zboże, wÄ™dliny oraz specjalnie na ten cel wypiekane pieczywo.
  • Czy to już wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe? - zapytaÅ‚a Maja, sÅ‚yszÄ…c, że babcia umilkÅ‚a.
  • OczywiÅ›cie, że nie- zapewniÅ‚a kobieta. - Ale na tÄ… chwilÄ™ to wszystkie, które pamiÄ™tam. ZmieniajÄ…c temat, czujÄ™, że za niedÅ‚ugo pokaże siÄ™ pierwsza gwiazdka.
  • Chodźmy szybko! MuszÄ™ jÄ… pierwsza wypatrzeć! - wykrzyknęła dziewczynka, wstajÄ…c gwaÅ‚townie z łóżka.
  • CiÄ…gnÄ…c za sobÄ… paniÄ… HalinÄ™, caÅ‚kowicie zapomniaÅ‚a, że przyszÅ‚a poskarżyć siÄ™ kobiecie z niesprawiedliwego - jej zdaniem - zachowania swojej mamy.

Źródła informacji:

https://wiadomosci.onet.pl  › rzeszow

https://wiadomosci.wp.pl

Emilia Fugas, kl. 7
Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku