Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna Nr 4/2021

FinaÅ‚ projektu mÅ‚odzieżowego 


W ubiegÅ‚ym roku pierwszego wrzeÅ›nia rozpoczÄ™liÅ›my realizacjÄ™ projektu „Nie nie cudzÄ…, ale swojÄ… Å›cieżkÄ…” z programu Równać Szanse. Na starcie byliÅ›my peÅ‚ni obaw jak w pandemicznej rzeczywistoÅ›ci uda nam siÄ™ zrealizować tak ambitny plan jaki zaÅ‚ożyÅ‚a sobie mÅ‚odzież, rozÅ‚ożony na 15 miesiÄ™cy. Jednak poczÄ…tek roku szkolnego byÅ‚ najÅ‚atwiejszy, bo wszyscy Å‚apali oddech od pandemii. Obostrzenia nastÄ…piÅ‚y później i to podcięło nam trochÄ™ skrzydÅ‚a. Mimo to ani mÅ‚odzież, ani koordynatorki nie poddaÅ‚y siÄ™ i drobnymi kroczkami próbowaliÅ›my robić to co w tamtych realiach byÅ‚o możliwe. KtoÅ› może powie, że 15 miesiÄ™cy to bardzo dużo czasu, nam też siÄ™ tak wydawaÅ‚o, ale ten czas spÄ™dzany na wspólnej pracy, zabawie, integracji i przyjemnoÅ›ciach przeleciaÅ‚ lotem bÅ‚yskawicy i 22 października uroczyÅ›cie Å›wiÄ™towaliÅ›my zakoÅ„czenie. Oto co udaÅ‚o nam siÄ™ w tym czasie zrealizować: dwudniowy wyjazd integracyjny w Bieszczady, warsztaty z aktorem i reżyserem, przedstawienie teatralne „Czerwony Kapturek”, warsztaty i widowisko taneczne, autorski film pt. „Drugie dno”, nocny Master Chef, event dla dzieci „Powitanie lata”, wyjazd do krakowskiego teatru, blok zamiana ról, warsztaty malarskie, dwudniowy plener w Beskidach, uroczyste podsumowanie i wiele godzin spotkaÅ„, planowania, tworzenia, integracji. Wszystko to od poczÄ…tku do koÅ„ca wymyÅ›lali, planowali, organizowali i realizowali mÅ‚odzi ludzie. Koordynatorki tylko czuwaÅ‚y nad tym procesem, pilnowaÅ‚y harmonogramu, czasami przydzielaÅ‚y zadania i po prostu byÅ‚y do dyspozycji mÅ‚odzieży. Aby cele programu Równać Szanse mogÅ‚y zostać zrealizowane mÅ‚odzież musi podejmować wyzwania, brać odpowiedzialność, popeÅ‚niać bÅ‚Ä™dy, wyciÄ…gać z tego wnioski, tylko wtedy możliwa jest zmiana w każdym z nich. A my jako dorosÅ‚e opiekunki musimy im zaufać i traktować jak równych sobie.

To byÅ‚ piÄ™kny czas przyglÄ…dania siÄ™ kolejnej grupie mÅ‚odzieży, dawania im przestrzeni do realizacji indywidualnych pomysłów. Czas który pozwala nam siÄ™ uczyć wzajemnie od siebie i daje mÅ‚odzieży pierwszÄ… w życiu szansÄ™ na posmakowanie dorosÅ‚oÅ›ci. Zawsze gdy koÅ„czymy jakiÅ› etap pracy z nimi czujemy dumÄ™, że znów siÄ™ udaÅ‚o i smutek, że „idÄ… w Å›wiat”, że to tak szybko nastÄ…piÅ‚o...

Dziękujemy młodym ludziom, a było ich dwadzieścioro jeden, że nie zabrakło im zapału do końca projektu, dziękujemy rodzicom, którzy wciąż mają do nas zaufanie, że czas spędzany w Bibliotece to tylko korzyści dla ich dzieci, dziękujemy wszystkim którzy choćby w najmniejszy sposób przyczynili się do sukcesu tego projektu i traktowali młodzież jak partnerów, a uwierzcie nam to bardzo trudne zadanie.

PoÅ‚owa tej grupy nie bÄ™dzie mogÅ‚a ze wzglÄ™du na wiek realizować kolejnych projektów, ale zyskali tak dużo kompetencji, że mogÄ… przejść na wyższy poziom. O drugiej poÅ‚owie pewnie jeszcze usÅ‚yszycie i tylko od nich zależy co tym razem bÄ™dÄ… odkrywać…

Projekt „Nie cudzą, ale swoją Å›cieżkÄ…̨…” zrealizowaÅ‚a Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci administrowanego przez PolskÄ… FundacjÄ™ Dzieci i MÅ‚odzieży.

   

 

   


Koordynatorki projektu
Beata Wojnarowicz-Hondz i Irena Szczypek