Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2021



Za nami kolejny rok.... 


Za nami kolejny rok pracy... Rok inny od wszystkich... Rok, który niemalże w całości spędziliśmy przed ekranami komputerów, z dala od szkolnej sali, z dala od szkolnych korytarzy rozbrzmiewających radosnym śmiechem i rówieśniczymi rozmowami.

Musieliśmy zmienić wiele naszych planów, odłożyć realizację niektórych na bliżej nieokreślony czas. I wydawać by się mogło, że rok ten upłynął nam w nudzie. Nic bardziej mylnego! Mimo tych trudności udało nam się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw, wziąć udział w licznych konkursach czy projektach.

Jednym z nich był projekt edukacyjny Projektor. Wolontariat Studencki, w którym wzięli udział uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

Projektor to program realizowany przez FundacjÄ™ EdukacyjnÄ… PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci. Autorem i Fundatorem jest Polsko-AmerykaÅ„ska Fundacja WolnoÅ›ci. ”Celem programu jest aktywizacja i przeciwdziaÅ‚anie wykluczeniu dzieci i mÅ‚odzieży z maÅ‚ych miasteczek i wsi w caÅ‚ej Polsce poprzez rozwijanie ich pasji i zainteresowaÅ„, odkrywanie talentów i potencjaÅ‚u drzemiÄ…cego zarówno w studentach, jak i w uczestnikach projektów. Wolontariuszami w Projektorze sÄ… studenci rozmaitych kierunków, z różnych uczelni na terenie caÅ‚ego kraju.”

(https://projektor.org.pl/projektor-2/)

Ze względu na reżim sanitarny, zajęcia odbywały się w formie zdalnej.

PiÄ…toklasiÅ›ci uczestniczyli w Warsztatach z Wyzwaniem. MiaÅ‚y one na celu "pokazać dzieciom, że tematy, które sÄ… ważne w dorosÅ‚ym życiu, nie muszÄ… być trudne i nudne w nauce" (https://projektor.org.pl/warsztaty-z-wyzwaniem). Zagadnieniami, którymi siÄ™ zajmowali byÅ‚y: Åšwiadomy Ja – żyjÄ™ i dziaÅ‚am w cyfrowym Å›wiecie oraz Aktywny Ja – mam wpÅ‚yw na swoje otoczenie.

Zajęcia odbywały się według ustalonego schematu. Każdy moduł podzielony był na 3 części. Warsztaty prowadzono zawsze metodami aktywnymi z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi TIK.


Zarówno funkcjonowanie w cyfrowym świecie, jak i bycie świadomym obywatelem to zagadnienia niezwykle istotne. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wiele zależy od nich samych. Zrozumieli, że nie można pozostawać biernym czy ślepo podążać za trendami. Udział
w warsztatach umożliwił im rozwijanie kreatywności, umiejętności pracy z zespole, krytycznego myślenia, świadomego wyrażania swojego zdania. Ważne było, że, jak piszą organizatorzy "motywacją do nauki nie jest zdobycie oceny czy zdanie egzaminu a ciekawość świata, chęć rozwoju i samorealizacji, radość z rozwiązywania problemów i współpraca".

Uwieńczeniem działań projektowych było zakwalifikowanie się do udziału w ogólnopolskim podsumowaniu projektu - Finału Warsztatów z Wyzwaniem. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z innej szkoły, co pozwoliło nam na integrację i wymianę doświadczeń.

Inną ciekawą inicjatywą był ogólnopolski projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję", w którym udział wzięli uczniowie kl. IV - VIII naszej szkoły. Jego pomysłodawczyniami są Pani Irmina Żarska oraz Pani Magda Krajewska, skupia on zaś wspaniałych ludzi, którzy chętnie dzielą się z innymi swoimi pasjami, wiedzą, przeżyciami.

Projekt stał się w czasie pandemii naszym "oknem na świat". Obostrzenia sanitarne, nauka zdalna sprawiły, że uczniowie zostali niejako "uwięzieni" w swoich domach. Zabrakło wycieczek, wyjazdów do kina czy teatru, spotkań z ciekawymi ludźmi. Pustkę tę zapełnił właśnie projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję". Dzięki niemu mogliśmy uczestniczyć w wirtualnych warsztatach czy spotkaniach ze wspaniałymi edukatorami, którzy oferowali swój czas i wiedzę zupełnie bezinteresownie.

Organizacja akcji była prosta: na specjalnie założonej grupie facebookowej pojawiały się "oferty" przeprowadzenia bezpłatnych zajęć składane przez nauczycieli, ale nie tylko. Zainteresowani kontaktowali się z prowadzącymi i wspólnie umawiali termin spotkania. Tematyka e-lekcji była niezwykle różnorodna i trzeba przyznać, że każdy z tematów cieszył się niezwykłą popularnością. Świadczyły o tym m. in. liczby proszących o przeprowadzenie zajęć. Warto wspomnieć, że obecnie grupa edukatorów liczy niemalże 10 tys. osób.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 5 wirtualnych spotkaniach. "Odwiedziliśmy" Sri Lankę oraz Irlandię poznając kulturę, obyczaje i historię tych krajów. Podczas warsztatów teatralnych dowiedzieliśmy się, czym jest teatr kamishibai. Rozwijaliśmy również nasze aktorskie zdolności, twórczą ekspresję. Mieliśmy także okazję dokładnie poznać pochodzenie języka polskiego oraz jego podobieństwa i różnice z językiem czeskim.

"Gościliśmy" na naszych lekcjach niesamowitych ludzi, którzy z zaangażowaniem opowiadali o swoich podróżach, zainteresowaniach, przemyśleniach. Dziękujemy im za poświęcony nam czas, zainspirowanie swoimi pomysłami, rozbudzenie naszej kreatywności i ciekawości świata.

Obecny rok to czas szczególny dla naszej szkolnej społeczności, gdyż mocno związany jest z postacią Patrona - Stefanem Kard. Wyszyńskim. Oczekujemy na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, zgłębiając jego nauki.

Jednym z etapów przygotowaÅ„ do tego wydarzenia byÅ‚ ogólnopolski konkurs ph. "Stefan KardynaÅ‚ WyszyÅ„ski - Prymas TysiÄ…clecia Naszym Patronem", zorganizowany przez SzkoÅ‚Ä™ PodstawowÄ… nr 50 w Lublinie im. Stefana KardynaÅ‚a WyszyÅ„skiego –Prymasa TysiÄ…clecia. Do konkursu przystÄ…pili uczniowie z 16 województw. WziÄ™li w nim udziaÅ‚ również nasi wychowankowie. Na konkurs wpÅ‚ynęło ponad 800 prac. Cieszymy siÄ™ niezmiernie, gdyż wÅ›ród laureatów znalazÅ‚y siÄ™ nasze uczennice z kl. VI. Wiktoria B. zajęła I miejsce w kategorii "gra planszowa", zaÅ› Patrycja B. wyróżnienie w tej samej kategorii. To ogromny sukces, a jednoczeÅ›nie motywacja do rozwijania swoich zdolnoÅ›ci i pasji.

W szkole zabrzmiał ostatni dzwonek, znowu opustoszały korytarze...

Tym razem jednak opuściliśmy szkolne mury, by udać się na zasłużony odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu!

 




Agata Litwin-Åšlemp