Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2019

"Urban Sketching - Å›wiat szkicem widziany" 


Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku zrealizowaÅ‚a już trzeci projekt w ramach Programu Bardzo MÅ‚oda Kultura 2019 -2021 dofinansowanego ze Å›rodków Narodowego Centrum Kultury. ZwyciÄ™skimi projektami byÅ‚y "Mój pierwszy raz" i " Uwolnić wyobraźniÄ™" oraz projekt plastyczny „Urban Sketching – Å›wiat szkicem widziany”.

Do napisania tego projektu inspiracjÄ… byÅ‚y dzieci, które wielokrotnie wspominaÅ‚y o stworzeniu krok po kroku swojej pierwszej wystawy. Urban Sketching w dosÅ‚ownym tÅ‚umaczeniu oznacza „miejskie szkicowanie” i jest idealnym rozwiÄ…zaniem dla wszystkich bez wzglÄ™du na poziom uzdolnienia, wystarczy odrobina chÄ™ci do stworzenia czegoÅ› oryginalnego. Ten nowy nurt rysunkowy zostaÅ‚ zaÅ‚ożony w 2007 roku przez artystÄ™ i dziennikarza Gabriela Campanario, ale w Polsce popularność zyskaÅ‚ w 2015 roku.

 



Polega on głównie na rysowaniu w plenerze, a przede wszystkim obserwacji najbliższego otoczenia, miejsc w których żyjemy i które odwiedzamy. Szkicowanie w plenerze wymaga od nas wiÄ™kszego skupienia, zwrócenia uwagi na przedmioty obok których na co dzieÅ„ przechodzimy obojÄ™tnie. DziÄ™ki temu majÄ… szanse powstać unikatowe rysunki, nie "odgapiane", nie wzorowane, tylko spontaniczne, wolne w swojej formie i jedyne w swoim rodzaju. Takie plenerowe szkicowanie ma bardzo czÄ™sto charakter reportażu, rysunki skeczystów zawierajÄ… opisy, krótkie notatki oraz przemyÅ›lenia. Wystarczy zabrać szkicownik i coÅ› do rysowania i rysować cokolwiek co wpadnie nam w oko. I nie trzeba być wcale mistrzem rysunku, w koÅ„cu chodzi tu też o to aby go ćwiczyć. Urban Sketching daje nam możliwość rozwoju swoich umiejÄ™tnoÅ›ci, a także nabywanie nowych.

W pięciu warsztatach plenerowych trwających od 05.08.2019 r. do 15.10.2019 r. wzięło udział 15 uczestników w przedziale wiekowym od 8 do 13 lat, którzy z przyjemnością podjęli to nowe wyzwanie.

Etapy działań w ramach projektu przedstawiają się następująco:

  • Pierwsze warsztaty odbyÅ‚y siÄ™ w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielnik. Rozpoczęły siÄ™ od integracji uczestników poprzez zabawÄ™. Uczestnicy otrzymali teczki wyposażone w profesjonalne narzÄ™dzia malarskie. GoÅ›ciem spotkania byÅ‚a Pani Zofia NizioÅ‚ oraz Pani Krystyna Mackowicz należące do KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich w Chmielniku, które opowiedziaÅ‚y uczestnikom jak wyglÄ…daÅ‚o ich życie w szkole
    i zachęcały do wymiany wspomnień. Spotkanie było bardzo owocne i pouczające dla wszystkich pokoleń. Celem spotkania było budowanie wartości międzypokoleniowych, lekcja życzliwości oraz szacunku wobec starszych osób. Dodatkową integracją w tym dniu, było zaprojektowanie koszulek, rozwijając umiejętność pracy w grupie oraz ćwiczenie wspólnej odpowiedzialności za wykonanie zadania.
  • Drugie warsztaty w Szkole Podstawowej nr. 1 im. por. Jana BaÅ‚dy w Chmielniku. Pan wicedyrektor szkoÅ‚y Witold Rak opowiedziaÅ‚ uczestnikom w bardzo ciekawy sposób historiÄ™ szkoÅ‚y, a zdobyte informacjÄ™ pomogÅ‚y dzieciom stworzyć notatki do rysunków. ZajÄ™cia w plenerze pozwoliÅ‚y dzieciom zwrócić uwagÄ™ na rzeczy, przedmioty, naturÄ™ obok której wczeÅ›niej przechodziÅ‚y obojÄ™tnie. ZadawaÅ‚y pytania, bacznie obserwowaÅ‚y przyrodÄ™. CzerpaÅ‚y ogromnÄ… radość z rysowania po raz pierwszy kredkami wodnymi.
  • Trzecie warsztaty miaÅ‚y miejsce w Izbie Tradycji w Woli RafaÅ‚owskiej.

O tym wyjÄ…tkowym miejscu opowiedziaÅ‚a nam prezes Stowarzyszenia Pani Danuta Szajna. Uczestnicy zobaczyli przedmioty, które dawniej byÅ‚y używane w domach i gospodarstwie np. żelazko z duszÄ…, wirówkÄ™ do mleka, maÅ›niczki, piÄ™kne stroje ludowe, naczynia i wiele innych skarbów z przeszÅ‚oÅ›ci. Z zaciekawieniem sÅ‚uchali historii o starodawnych przedmiotach i z przyjemnoÅ›ciÄ… zaangażowaÅ‚y siÄ™ w rozmowÄ™. GoÅ›ciem tego spotkania byÅ‚a Pani Anna Zych – Niżnik-opiekun projektu. Uczestnicy stworzyli po raz kolejny oryginalne prace, a do uzupeÅ‚nienia szkiców wybrali profesjonalne farby akwarelowe w tubce z dużą gamÄ… kolorów.

  • Czwarte warsztaty odbyÅ‚y siÄ™ w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - miejscu ,gdzie przechowywane sÄ… zabytki kultury materialnej i duchowej wsi i miasteczek z obszaru zamieszkania grup etnograficznych Lasowiaków i Rzeszowiaków. Ilość starych zabudowaÅ„, obiektów, wiatraków, Publiczna SzkoÅ‚a Powszechna oraz przedmioty w poszczególnych chatach sprawiÅ‚y, że uczestnicy przywieźli ze sobÄ…, aż po dwa szkice, wykonane akwarelami w kamieniu. DziÄ™ki uprzejmoÅ›ci Pani StanisÅ‚awy Paryz dzieci wzięły udziaÅ‚ w zajÄ™ciach „PajÄ…k u powaÅ‚y” i wspólnie stworzyÅ‚y swojego pierwszego pajÄ…ka krystalicznego ze sÅ‚omy i bibuÅ‚y.
  • PiÄ…te warsztaty i jednoczeÅ›nie ostatnie zorganizowane zostaÅ‚y w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, gdzie uczestnicy mieli okazjÄ™ pooglÄ…dać wystawÄ™ plakatów graficznych Pani Patrycji Longawy, które zainspirowaÅ‚y uczestników do stworzenia kolejnego szkicu. Przewodnik oprowadziÅ‚ uczestników po caÅ‚ym obiekcie, dokÅ‚adnie opowiadajÄ…c jak wyglÄ…da praca w takim miejscu, a także jak organizuje siÄ™ takie wystawy.

 



Wybór miejsc na warsztaty nie był przypadkowy. Wyjazdy w takie miejsca o ogromnej wartości historycznej jak muzea czy skanseny są bardzo ważnym elementem rozwoju dydaktycznego jak również wychowawczego. Jest to forma aktywnego wypoczynku połączona z edukacja i bardzo ważne jest obcowanie ze sztuką i kulturą już od najmłodszych lat.

Projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem w formie wystawy prac w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku. Swoją obecnością podczas wernisażu zaszczycili nas: Wójt Gminy Chmielnik Pan Krzysztof Grad, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Grażyna Małgorzata Drążek, Główna Koordynatorka Projektu Pani Sylwia Blaut - Kowalczyk, Opiekun Projektu Pani Anna Zych- Niżnik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku oraz Wicedyrektor Szkoły Pan Witold Rak, osoby prowadzące warsztaty w ramach projektu Prezes stowarzyszenia Izby Tradycji w Woli Rafałowskiej Pani Danuta Szajna, Pani Zofia Nizioł oraz wychowawcy i nauczyciele plastyki uczestników, a także rodzice i dziadkowie. Uczestnicy opowiedzieli przybyłym gościom o wszystkich działaniach w ramach projektu oraz warsztatach plenerowych. Odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla uczestników i wszystkich osób które przyczyniły się do realizacji projektu. Dzieci przygotowały dla publiczności konkurs rysunkowy w którym wzięło udział 15 osób. Uczestnicy chcieli w ten sposób udowodnić, że ten nowy nurt rysunkowy można wykorzystać wszędzie i nie trzeba mieć talentu plastycznego, aby stworzyć oryginalny rysunek. Dodatkową atrakcją i nagrodą dla dzieci za wspaniałą pracę i zaangażowanie był Animator czasu wolnego. Pani przebrana za Klauna zaangażowała do zabawy zarówno dzieci jak i rodziców, a w całej sali słychać było śmiech i radość. Podczas całego wernisażu padały bardzo piękne słowa o pracach dzieci i uczestnicy z dumą opowiadali o swoich szkicach. Wernisaż zakończył się poczęstunkiem i rozmowami o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych, oryginalnych prac i życzymy dalszych sukcesów nie tylko w dziedzinie plastyki oraz spełniania swoich marzeń.

Koordynator projektu Sylwia Kozak


Projekt został zrealizowany w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura prowadzonego przez NCK w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej którego operatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu