Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2018

Zauważ mnie, żyjÄ™ obok ciebie 



Stowarzyszenie „Nasza Wola” użyczyÅ‚o osobowoÅ›ci prawnej Grupie Nieformalnej „Sami Sobie”, która otrzymaÅ‚a dotacjÄ™ 5000 zÅ‚ na realizacjÄ™ inicjatywy „Zauważ mnie, żyjÄ™ obok ciebie” ramach „Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2018-2019, która finansowana jest ze Å›rodków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu sÄ…: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi NiżaÅ„skiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON - Rozwój i Innowacja, Fundacja PrzestrzeÅ„ Lokalna”

 

DziaÅ‚ania skierowane sÄ… dla czÅ‚onków Stowarzyszenia oraz seniorów. Uczestnicy projektu wziÄ™li już udziaÅ‚ w wyjeździe do Zalipia – malowanej wsi poÅ‚ożonej na PowiÅ›lu DÄ…browskim, której osobliwoÅ›ciÄ… jest pielÄ™gnowany z pokolenia na pokolenia zwyczaj malowania domów i wnÄ™trz mieszkalnych w oryginalne motywy kwiatowe. Jest to jedyna taka wieÅ› w Polsce. Odwiedzana jest przez turystów z caÅ‚ego Å›wiata, byliÅ›my Å›wiadkami przyjazdu grupy z Japonii. ZauroczyÅ‚ nas wystrój miejscowego Domu Kultury – Domu Malarek, jego otocznia oraz malowane na wsi chaty, studnie.


Następnym etapem wyjazdu był Solec Zdrój - baseny termalne, mineralne z leczniczą wodą siarkową, jest to solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa, która ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki, bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bardzo miło spędziliśmy 4 godziny w wodzie, zrelaksowani, ale trochę zmęczeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Kolejnymi elementami projektu bÄ™dÄ…: spotkanie z autorem opracowania Historia Wsi Wola RafaÅ‚owska w XVIII i XIX wieku, wyjazd do Muzeum Ulmów w Markowej, obejrzenie wystÄ™pu Teatru Operetki Kijowskiej pt. „Na CygaÅ„skÄ… nutÄ™” w Rzeszowskiej Filharmonii, warsztaty kulinarne „Nie smażone a pieczone" oraz podsumowanie projektu.

Danuta Szajna