Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2017

Zespół interdyscyplinarny 


Przemoc w rodzinie jest działaniem intencjonalnym, zaplanowanym, ukierunkowanym na wyrządzenie drugiej osobie krzywdy, szkody, cierpienia. Dotyczy relacji z bliskimi, w której istnieje nierówny układ sił. Dochodzi do wykorzystywania władzy, siły fizycznej, psychicznej, materialnej przez silniejszego nad słabszym.

W pierwszych latach rozwijania się zjawiska przemocy w rodzinie występuje specyficzny cykl, składający się z trzech powtarzających się faz.

I faza – narastania napiÄ™cia oraz agresji sprawcy. Każdy drobiazg wywoÅ‚uje irytacjÄ™ osoby stosujÄ…cej przemoc, najmniejsza rzecz jest powodem do awantury, sprawca staje siÄ™ coraz bardziej niebezpieczny, prowokuje kłótnie. Osoba doÅ›wiadczajÄ…ca tego stanu stara siÄ™ opanować sytuacjÄ™ i oddalić zagrożenie. Czasem, nie mogÄ…c wytrzymać napiÄ™cia, sama prowokuje spiÄ™cie, by wreszcie mieć to za sobÄ…. NastÄ™puje wówczas druga faza – gwaÅ‚townej przemocy.

II faza – gwaÅ‚townej przemocy. Z maÅ‚o istotnych powodów dochodzi do ataku agresji i rozÅ‚adowania zÅ‚oÅ›ci. Osoba doÅ›wiadczajÄ…ca przemocy doznaje zranieÅ„ fizycznych i/lub psychicznych, znajduje siÄ™ w stanie szoku. Stara siÄ™ uspokoić sprawcÄ™ i ochronić siebie. Odczuwa przerażenie, zÅ‚ość, bezradność, wstyd, traci ochotÄ™ do życia.

III faza – tzw. „miodowego miesiÄ…ca”. Tutaj wszystko siÄ™ zmienia. Gdy partner wyÅ‚adowaÅ‚ już swojÄ… zÅ‚ość i zaczyna sobie zdawać sprawÄ™ ze swoich czynów, zmienia zachowanie. TÅ‚umaczy siÄ™ i usprawiedliwia, ma poczucie winy, okazuje skruchÄ™, przeprasza, obiecuje poprawÄ™, zaczyna okazywać ciepÅ‚o i miÅ‚ość, przynosi prezenty. Osoba doÅ›wiadczajÄ…ca przemocy wierzy w zmianÄ™ oraz
w to, że przemoc byÅ‚a jedynie incydentem. W tej fazie osoby doÅ›wiadczajÄ…ce przemocy najczęściej decydujÄ… siÄ™ na wycofanie skargi na sprawcÄ™. Jednak wkrótce znów zaczyna siÄ™ faza narastania napiÄ™cia i wszystko siÄ™ powtarza. Z biegiem czasu skraca siÄ™ dÅ‚ugość „miodowego miesiÄ…ca”, wydÅ‚uża czas trwania faz poprzednich, a ich dotkliwość jest coraz silniejsza.

U osób doświadczających przemocy domowej, doznających zespołu zaburzeń stresu pourazowego i poddawanych intensywnej przemocy psychicznej, często rozwija się tzw. Proces wiktymizacji, który zmienia poczucie tożsamości maltretowanej osoby. Traci ona podstawowe poczucie bezpieczeństwa i uporządkowania życia, zaufanie do siebie i zaczyna źle o sobie myśleć, pragnie wycofać się z normalnego życia, izoluje się od innych.

U części osób doświadczających przemocy pojawiają się tzw. Wtórne zranienia, spowodowane niewłaściwymi reakcjami otoczenia (ignorancja, pomniejszanie problemu, bezradność i inne). Pod wpływem takich reakcji otoczenia, powtarzania się aktów przemocy oraz na skutek małej umiejętności radzenia sobie z urazami, osoba krzywdzona zaczyna przystosowywać się do roli ofiary i przestaje się bronić. Często też obwinia się i przestaje oczekiwać poprawy sytuacji. Traci nadzieję i poczucie godności. Czasem w ostatnim odruchu desperacji podejmuje zamach na swoje życie lub na życie sprawcy przemocy.

Jeżeli osoba przeżywająca utrwaloną przemoc w rodzinie otrzyma pomocy z zewnątrz, jej szanse na wyrwanie się z pułapki i na uratowanie są duże.

Bazy teleadresowe instytucji udzielających pomocy osobom doznających przemocy w rodzinie znajdują się na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielniku w zakładce Przemoc w rodzinie.

Elżbieta Korbecka