Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2015

Nowe zasady wycinki drzew i krzewów obowiÄ…zujÄ…ce od 28 sierpnia 2015 r. 


Szanowni MieszkaÅ„cy, od 28 sierpnia br. obowiÄ…zujÄ… nowe zasady dotyczÄ…ce wycinki drzew i krzewów. Bowiem ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorzÄ…dzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045) wprowadziÅ‚a treÅ›ciÄ… art. 29 gruntowne zmiany w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm. 24).

Najważniejsze zmiany jakie zostały wprowadzone to:
Określone zostały wielkości obwodów pnia drzew (a nie jak dotychczas ich wiek), które podlegają obowiązkowi uzyskania zezwolenia.
Zezwolenie nie jest wymagane jeśli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

  • 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 25 cm – w przypadku pozostaÅ‚ych gatunków drzew.

Na usunięcie drzew, których obwód pnia przekracza podane wyżej wartości uzyskanie zezwolenia jest konieczne!

  1. Zniesiono obowiÄ…zek doÅ‚Ä…czenia do wniosku tytuÅ‚u prawnego do wÅ‚adania nieruchomoÅ›ciÄ…, na której rosnÄ… drzewa lub krzewy, na rzecz oÅ›wiadczenia o posiadaniu tytuÅ‚u prawnego, skÅ‚adanego pod rygorem odpowiedzialnoÅ›ci karnej.
  2. Zniesiono obowiązek uzyskiwania zezwolenia na usuwanie krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin (np. z ogrodów przydomowych, indywidualnych ogródków działkowych) z wyłączeniem krzewów pełniących istotne funkcje przyrodnicze, krajobrazowe lub estetyczne, tj. w pasie drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni. Zezwolenie nadal jest wymagane na usunięcie zadrzewień naturalnych, takich jak krzewy śródpolne czy nadwodne, które podlegają ochronie prawnej.
  3. Przewidziano możliwość usunięcia drzew lub krzewów w przypadku sprawnego usuwania skutków działań czynników naturalnych, np. silnych wiatrów, powodzi, działalności bobrów, wypadków czy katastrof, które mogą stanowić utrudnienie w korzystaniu z dróg, urządzeń i innego mienia. Wprowadzono możliwość usunięcia powalonych lub złamanych drzew przez właściwe służby (np. straż pożarną) lub przez właścicieli nieruchomości po oględzinach przeprowadzonych przez pracownika urzędu.
  4. Zapewniono ochronę zadrzewień przed niepotrzebną wycinką w sytuacji, gdy zaplanowana inwestycja nie jest realizowana. Z tego powodu drzewa i krzewy mogą być usunięte tylko na dalszym etapie przedsięwzięcia, tj. pod warunkiem uzyskania przez inwestora prawomocnego pozwolenia na rozbiórkę, zaś w przypadku budowy zgłoszenia lub pozwolenia na realizację inwestycji.
  5. Określono, że prace w obrębie korzeni, pnia lub korony drzewa lub w obrębie korzeni lub pędów krzewu, przeprowadza się w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom i nie mogą prowadzić do usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
    - usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
    - utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
    - wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.
    Zabiegi wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.
  6. Wskazano, że za czynności polegający na:
    - usunięciu drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;
    - usunięciu drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;
    - zniszczeniu drzewa lub krzewu (usunięciu gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony);
    - uszkodzeniu drzewa spowodowane wykonaniem prac w obrębie korony drzewa (usunięciu gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony)

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężna.

Kara jest nakładana na posiadacza nieruchomości, albo właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, albo na inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości.

W zwiÄ…zku z wejÅ›ciem w życie znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody zmianie ulegÅ‚ również wniosek o zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów, który jest dostÄ™pny w siedzibie UrzÄ™du Gminy Chmielnik, 36-016 Chmielnik 50 pokój 37 lub do pobrania na stronie internetowej urzÄ™du www.bip.chmielnik.pl, w zakÅ‚adce moja sprawa – ochrona Å›rodowiska. Szczegółowe informacje można uzyskać również pod nr tel. 17 23 04 048.

Lidia UrbaÅ›