Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2015

Dyskusyjne Kluby Książki - czym sÄ… z zaÅ‚ożenia i co dajÄ… uczestnikom? 


Kolebką Klubów Książki były Stany Zjednoczony gdzie już w 1926 roku spotykali się ze sobą i dyskutowali miłośnicy literatury. Moda na czytanie dla przyjemności w grupie osób szybko przywędrowała do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii, w której funkcjonowały grupy czytelnicze (reading groups). Zanim takie grupy, w których sezon na czytanie trwa cały rok pojawiły się w Polsce upłynęło sporo czasu. Zaczęto je popularyzować w 2004 roku, po dwóch latach w całej Polsce było 200 klubów, a w 2012 już 1000. Obecnie działa ich już ponad 1200.

W Dyskusyjnych Klubach Książki spotykajÄ… siÄ™ dzieci, mÅ‚odzież i doroÅ›li. DziaÅ‚ajÄ… w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy”, którego celem jest promocja czytelnictwa. Klubowicze czytajÄ… tÄ™ samÄ… książkÄ™ i raz w miesiÄ…cu spotykajÄ… siÄ™, aby podzielić siÄ™ wrażeniami. Dyskusja na temat przeczytanej lektury pozwala jeszcze raz przeżyć emocje jakie jej towarzyszyÅ‚y. Można wspólnie przeczytać, co ciekawsze fragmenty, a każdy z uczestników takiego spotkania może swobodnie przedstawić to, co dla niego w książce byÅ‚o ważne albo poddać jÄ… krytyce. Zazwyczaj takie spotkania odbywajÄ… siÄ™ w bibliotekach, ale miejsce i czas zależy od samych czytelników, ponieważ nie majÄ… Å›ciÅ›le okreÅ›lonej formy, sÄ… otwarte dla wszystkich i każdy jest mile widziany bez wzglÄ™du na to czy czytaÅ‚ omawianÄ… książkÄ™ czy też nie. Raz do roku klubowicze, ale nie tylko, majÄ… okazjÄ™ spotkać siÄ™ z autorem jednej z czytanych książek. Do grupy DKK może należeć każdy – bez wzglÄ™du na wiek i zainteresowania. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowÄ™ o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury. DKK daje takÄ… możliwość, a ponadto jest sposobem na przyjemne spÄ™dzanie czasu i okazjÄ… do poznania nowych osób. CzÄ™stotliwość spotkaÅ„ powoduje również to, że w grupie spotykajÄ…cych siÄ™ regularnie osób zawiÄ…zuje siÄ™ swoista wieź.

Pierwszym klubem dyskusyjnym jaki powstaÅ‚ na terenie gminy byÅ‚ klub dla mÅ‚odzieży „LubiÄ™ to!”. Spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ w bibliotece publicznej w Zabratówce w maju w 2012 roku. Obecnie dziaÅ‚a trzy Dyskusyjne Kluby Książki, dwa dla mÅ‚odzież: DKK „LubiÄ™ to!” i „DoÅ‚Ä…cz do Nas!” oraz DKK dla dzieci. Klubowicze czytanie traktujÄ… jak dobrÄ… zabawÄ™, a spotkania sÄ… okazjÄ… do dyskusji nie tylko o książkach ale o radoÅ›ciach i problemach, jakie majÄ… uczestnicy. Nie każda z czytanych książek podoba siÄ™ wszystkim. ZdarzajÄ… siÄ™ bezapelacyjne hity i książki zupeÅ‚nie nietrafione. Zarówno zwolennicy konkretnej lektury jak i jej przeciwnicy w gorÄ…cej dyskusji próbujÄ… przekonać zebranych do swoich racji. Starsi uczestnicy sami dobierajÄ… tytuÅ‚y, które ich interesujÄ…, dzieci czytajÄ… propozycje moderatora. CzÅ‚onkowie dyskusji biorÄ… udziaÅ‚ w konkursie na recenzjÄ™ miesiÄ…ca. I mimo, że na tym polu nie mamy jeszcze sukcesów to ich wÅ‚asne opinie o czytanych książkach dostÄ™pne sÄ… na facebokowym profilu biblioteki.

Ale w tym wszystkim najważniejszy jest głos samych uczestników, bo to ich opinia uzmysławia nam sens istnienia takich grup. Na pytanie dlaczego uczestniczysz w spotkaniach młodzieżowego DKK? zadane w grupie młodzieżowej padły takie oto odpowiedzi:

  • Uwielbiam książki, a na DKK mogÄ™ o nich porozmawiać z innymi (Karolina).
  • UczestniczÄ™ w spotkaniach, ponieważ można spotkać siÄ™ i porozmawiać na temat książki i na inne ciekawe tematy (Paulina).
  • W spotkaniach uczestniczÄ™, ponieważ mogÄ™ przeczytać dużo ciekawych książek, których nie znajdÄ™ normalnie w bibliotece (Patrycja).
  • Ponieważ można w ten sposób przeczytać bardzo różne i ciekawe książki oraz podyskutować o nich (Karolina).

Warto sobie zadać jeszcze pytanie, czy tego typu spotkania coś zmieniają w postawie uczestników i czy wychowują czytelniczo? Z moich obserwacji jasno wynika, że wpływają znacząco na ich rozwój jako jednostek i jako świadomych czytelników. Ale żeby nie była to tylko jednostronna opinia, posłużę się odpowiedziami na kolejne pytanie: co zyskałaś/zyskujesz dzięki przynależności do klubu, czy to coś zmieniło w Tobie lub w Twoim podejściu do książek?

  • Przed DKK-iem nie czytaÅ‚am zbyt dużo książek, ale teraz bardzo to lubiÄ™ (Karolina).
  • Gdy jeszcze nie należaÅ‚am do klubu w ogóle nie czytaÅ‚am, ponieważ uważaÅ‚am, że jest to strata czasu. Teraz uważam inaczej i strasznie polubiÅ‚am czytanie (Paulina).
  • Na pewno dziÄ™ki spotkaniom inaczej podchodzÄ™ do książek, chcÄ™ najpierw przeczytać później ocenić. Dodatkowo na spotkaniach nauczyÅ‚am sie bardziej szanować opinie innych (Patrycja).
  • MyÅ›lÄ™, że DKK nie zmieniÅ‚o nic w moim podejÅ›ciu do książek, bo od zawsze lubiÅ‚am czytać, za to dziÄ™ki spotkaniom poznaÅ‚am nowe osoby, z którymi mogÅ‚am podyskutować i mile spÄ™dziÅ‚am czas (Karolina).

Jeśli chcielibyście podzielić się opiniami o książkach albo poszukujecie osób, które zainspirują was do czytania zapraszamy do biblioteki na takie dyskusyjne spotkania. A jeśli te grupy nie odpowiadają waszym oczekiwaniom dołożymy wszelkich starań aby powstały nowe.

 

Irena Szczypek
moderatorska Dyskusyjnych Klubów Książki w Zabratówce