Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2013

"Owocne wczoraj, aktywne jutro" 


Zabratówka – jedna z miejscowoÅ›ci naszej gminy. Malowniczo poÅ‚ożona wieÅ›, w której nie brakuje urokliwych zakÄ…tków. Jej bogactwem oprócz ziemi jest historia, żyjÄ…cy tutaj ludzie oraz dziaÅ‚ajÄ…ce organizacje spoÅ‚eczne. Niestety mijajÄ… pokolenia, w pamiÄ™ci zacierajÄ… siÄ™ dawne wydarzenia i postacie. W taki sposób tracimy część swojej tożsamoÅ›ci.

Projekt „Owocne wczoraj, aktywne jutro” realizowany przez OchotniczÄ… Straż PożarnÄ… w Zabratówce to próba zachowania pamiÄ™ci o historii, tradycji i osobach z Zabratówki. PrzedsiÄ™wziÄ™cie jest wspólnÄ… inicjatywÄ… organizacji funkcjonujÄ…cych na terenie miejscowoÅ›ci: OSP, KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich i druhen zrzeszonych w MÅ‚odzieżowej Drużynie Pożarniczej. Organizacje te stale ze sobÄ… współpracujÄ… dziaÅ‚ajÄ…c na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej. Podczas wspólnych spotkaÅ„ narodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚ realizacji inicjatywy majÄ…cej na celu zebranie informacji na temat historii wsi, historii KGW i historii OSP. IdeÄ… przewodniÄ…, „klamrÄ…” spinajÄ…cÄ… projekt sÄ… przypadajÄ…ce rocznice: 330-lecia pierwszej wzmianki o Zabratówce, 55-lecia powstania KGW i 80-lecia powstania OSP.

Według zamierzeń wnioskodawcy inicjatywa ma się przyczynić do: ocalenia od zapomnienia najważniejszych wydarzeń z życia miejscowości, podniesienia świadomości historycznej mieszkańców, pobudzania wrażliwości na historię i kulturę, aktywizacji mieszkańców, nauki wspólnego działania międzypokoleniowego oraz promocji miejscowości.

Rezultatem realizacji przedsięwzięcia jest opracowanie i wydanie trzyczęściowej publikacji oraz przygotowanie wystawy najciekawszych zdjęć dokumentujących historię wsi i organizacji w działających na jej terenie. Innym efektem podjętych działań jest utworzenie strony internetowej (http://www.ospzabratowka.ostnet.pl/projekt/) opisującej projekt. Zwięczeniem pracy była organizacja spotkania podsumowującego przedsięwzięcie. Spotkanie to odbyło się 30 listopada w Sali Domu Ludowego w Zabratówce.

W celu sprawnej realizacji projektu powołano trzy grupy robocze, które zajęły się opracowaniem publikacji. Każda grupa miała za zadanie opracowanie jednej części wydawnictwa i zgromadzenie jak największej ilości historycznych zdjęć. Pierwszy zespół zadaniowy składał się z druhen, członkiń MDP, drugi z członkiń KGW, a trzeci z druhów strażaków. Grupy pracowały przez trzy miesiące, wytrwale zbierając materiały do książki i wystawy fotografii. Mieszkańcy Zabratówki chętnie wspomagali autorów publikacji, udostępniając im swoje domowe archiwa.

Źródłami wiedzy o historii były kroniki (parafialna, OSP, KGW), książki protokołów, sprawozdania, korespondencja, księgi ewidencji, różne prywatne zapiski i pamiętniki. Źródłem wiadomości dla autorów publikacji były również wspomnienia i relacje mieszkańców. Podczas pracy zebrano także znaczną ilość ciekawych fotografii.

Przedsięwzięcie pozwoliło ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe jakie stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Projekt pozwolił zapoznać się młodemu pokoleniu z historią swoich przodków, często już nawet zapomnianych, których działalność przyczyniła się rozwoju Zabratówki.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy udało się zebrać i usystematyzować materiały dotyczące historii miejscowości. Również po raz pierwszy wydano w formie książkowej opracowanie dotyczące Zabratówki. Autorzy mają nadzieję, że będzie ona bazą, podstawą do dalszych prac nad odkrywaniem naszej lokalnej historii.

Realizacja projektu byÅ‚a możliwa dziÄ™ki otrzymanemu dofinansowaniu ze Å›rodków Programu „DziaÅ‚aj Lokalnie VIII” Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowanego przez AkademiÄ™ Rozwoju Filantropii w Polsce oraz OÅ›rodka DziaÅ‚aj Lokalnie Fundacji Generator Inspiracji.

Marek Czarnota