Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2009



Å»eby uchwycić myÅ›l potrzebny jest ruch 


Kinezjologia Edukacyjna w SP nr 2 w Chmielniku

 

W roku szkolnym 2008/2009 chmielnicka Dwójka rozpoczęła realizacjÄ™ dwuletniego projektu unijnego: Program Rozwojowy SzkoÅ‚y Podstawowej nr 2. Jednym z zadaÅ„ projektu sÄ… zajÄ™cia z Kinezjologii Edukacyjnej. W zrozumieniu istoty tych zajęć pomocne jest zastanowienie siÄ™ nad dzieciÄ™cym mózgiem. Wszak nie ma w naturze nic bardziej zÅ‚ożonego i cudownego niż mózg bÄ™dÄ…cy najwiÄ™kszym kapitaÅ‚em dziecka. CzÅ‚owiek przychodzÄ…c na Å›wiat posiada sto miliardów komórek nerwowych i już później nie powstanie ich wiÄ™cej. Jedynie móżdżek odpowiadajÄ…cy za ruch, umożliwia dorosÅ‚ym naukÄ™ pÅ‚ywania, naukÄ™ jazdy na rowerze lub taÅ„ca, nawet jeÅ›li nie uczyli siÄ™ tego w dzieciÅ„stwie. Ostateczna ilość neuronów nie Å›wiadczy o tym, że to koniec procesów. Neurony Å‚Ä…czÄ… siÄ™ tworzÄ…c poÅ‚Ä…czenia miÄ™dzykomórkowe, po których biegnÄ… impulsy z informacjami. Te wÅ‚aÅ›nie poÅ‚Ä…czenia stanowiÄ… o potÄ™dze mózgu dziecka. Mózg uczy siÄ™ caÅ‚e życie, jednak najwiÄ™cej poÅ‚Ä…czeÅ„ powstaje do dziesiÄ…tego roku życia. Wczesne lata majÄ… dla uczenia siÄ™ najwiÄ™ksze znaczenie. W wieku piÄ™ciu lat mózg jest w 80% ukoÅ„czony. Gdy dziecko ma trzy lata w jego mózgu jest okoÅ‚o kwadryliona poÅ‚Ä…czeÅ„. Neurony, które w czasie wzrostu mózgu nie zostaÅ‚y przyÅ‚Ä…czone lub sÄ… sÅ‚abe – umierajÄ…. Im gÄ™stsza i bogatsza plÄ…tanina powstanie w gÅ‚owie malucha tym wiÄ™ksza bÄ™dzie jego Å‚atwość uczenia, wyższa inteligencja, wiÄ™cej talentów i uzdolnieÅ„. CzÄ™stość powtarzania danej czynnoÅ›ci przez dziecko wpÅ‚ywa na jej utrwalanie. ChcÄ…c uÅ‚atwić naukÄ™ należy jak najwczeÅ›niej stymulować mÅ‚ody umysÅ‚, by powstaÅ‚o jak najwiÄ™cej sprawnych dróg, po których bÅ‚yskawicznie bÄ™dÄ… przemieszczać siÄ™ informacje. Na rozwój poÅ‚Ä…czeÅ„ miÄ™dzy komórkami majÄ… wpÅ‚yw wielozmysÅ‚owe doÅ›wiadczenia, odżywianie, woda, ruch i tlen.

Kinezjologia to nic innego jak ruch w najczystszej postaci. Mózg, żeby prawidłowo funkcjonował musi otrzymywać wodę, która wspomaga proces przenoszenia informacji pomiędzy neuronami. Istotne jest by pić czystą wodę. Soki zawierają cukier i uruchamiają procesy trawienne hamujące procesy myślowe. Mózg do sprawnego działania potrzebuje dopływu dotlenionej krwi, a to możliwe jest podczas ruchu. Ćwiczenia ruchowe pozwalają zachować sprawność ruchową, ale także stymulują mózg.


PeÅ‚en obraz otaczajÄ…cego Å›wiata czÅ‚owiekowi zapewnia integracja prawej i lewej półkuli mózgowej. Mózg jest narzÄ…dem symetrycznym, a każda półkula ma inne zadania. Kiedy sÅ‚yszysz piosenkÄ™ lewa półkula przetwarza sÅ‚owa, a prawa melodiÄ™. Dlatego piosenek uczymy siÄ™ z Å‚atwoÅ›ciÄ…, biorÄ… w tym udziaÅ‚ obydwie półkule. Brak współpracy miÄ™dzy nimi prowadzi do zakłóceÅ„: trudnoÅ›ci w nauce, koncentracji uwagi, wyrażania wÅ‚asnych emocji. PowstaÅ‚e zaburzenia można zlikwidować poprzez ruch.

Metoda Kinezjologii Edukacyjnej zawiera ćwiczenia ruchowe pozwalajÄ…ce na naukÄ™ caÅ‚ym mózgiem; uaktywnia części mózgu, które wczeÅ›niej byÅ‚y niedostÄ™pne. Główne ćwiczenia to: ruchy naprzemienne, leniwa ósemka, ruchy oburÄ…cz; ćwiczenia przekraczajÄ…ce liniÄ™ Å›rodka, dotleniajÄ…ce, wydÅ‚użajÄ…ce, wyciszajÄ…ce, na koncentracjÄ™ itp. Te proste, przyjemne ćwiczenia usprawniajÄ… ciaÅ‚o, system nerwowy, zapamiÄ™tywanie i sprawiajÄ…, że proces nauki jest naturalny i spontaniczny. PowodujÄ… natychmiastowe, dÅ‚ugotrwaÅ‚e zmiany przez budowanie powiÄ…zaÅ„ nerwowych w obrÄ™bie mózgu i ciaÅ‚a. PozwalajÄ… szybciej siÄ™ uczyć i likwidować przeszkody w czytaniu, pisaniu, liczeniu. Dzieci dziÄ™ki tej metodzie zaczynajÄ… odczuwać satysfakcjÄ™ z pracy umysÅ‚owej. TrudnoÅ›ci sÄ… przezwyciężane a uczenie przebiega efektywniej, bezstresowo. Nauka staje siÄ™ przyjemnoÅ›ciÄ….

Moja trzyletnia przygoda z KinezjologiÄ… EdukacyjnÄ… pozwala stwierdzić: „tak, to dziaÅ‚a”. MówiÄ™ to jako praktyk, który sam doÅ›wiadczyÅ‚, że efektem ćwiczeÅ„ jest sprawność fizyczna, brak bólu w koÅ›ciach, dobra pamięć, bystrość umysÅ‚u, wewnÄ™trzny spokój i uÅ›miech tak cenny w pracy pedagoga. Kinezjologia to sposób na dobry dzieÅ„ i trafna inwestycja w przyszÅ‚ość. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do SP. nr 2 od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku od 7.30 do 7.55.

Maria PiÄ…tek