Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2009



Niech żyjÄ… w wakacje!!! 


Koniec roku szkolnego to tradycyjnie okazja do wszelkiego rodzaju podsumowaÅ„, refleksji, uogólnieÅ„. Dla mojej szkoÅ‚y byÅ‚ to rok jak zwykle intensywny, różnorodnych przedsiÄ™wzięć inicjatyw. WÅ›ród tych, o których chciaÅ‚em wspomnieć, a nie pisaÅ‚em w poprzednich tekstach, na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje Å›rodowiskowa impreza adresowana do mieszkaÅ„ców Woli RafaÅ‚owskiej i okolic pod nazwÄ… „ Dla Tych, których kochamy”. SpotkaÅ‚a siÄ™ ona z Å¼yczliwym przyjÄ™ciem licznie przybyÅ‚ej publicznoÅ›ci, czego dowodem byÅ‚y owacyjnie przyjmowane wystÄ™py dzieci, które zaprezentowaÅ‚y swoje wszechstronne możliwoÅ›ci recytatorskie, muzyczne i taneczne w różnorodnych programach przygotowanych w trakcie roku szkolnego, jak i szczególnie na to konkretne spotkanie w dniu 24 maja. Potwierdzeniem przychylnoÅ›ci widzów byÅ‚a aktywność w zakupach „dzieÅ‚ sztuki” przygotowanych przez dzieci na kiermasz i aukcjÄ™. Spotkanie to, jak i poprzednie, przygotowane z okazji majowych Å›wiÄ…t, a zatytuÅ‚owane „DzieÅ„ Flagi” pokazuje, że zapotrzebowanie na imprezy Å›rodowiskowe nie sÅ‚abnie, i co wiÄ™cej można zauważyć oczekiwanie na kolejne inicjatywy i przedsiÄ™wziÄ™cia.


MyÅ›lÄ™, że mogÅ‚yby siÄ™ one koncentrować wokół takich form jak spotkania z ciekawymi ludźmi, jak chociażby to z prof. Franciszkiem SzydeÅ‚kÄ… w dniu 5 czerwca, kiedy to ten znany i wybitny treser zwierzÄ…t przez prawie 3 godziny zgromadzonym uczniom naszej szkoÅ‚y (w tym i byÅ‚ym absolwentom) mówiÅ‚ o tajnikach swojej pracy, m.in. o tym jak „ukÅ‚adaÅ‚” zwierzÄ™ta: psa Szarika z serialu „Czterej Pancerni i pies”, psa SabÄ™ i sÅ‚onia Kinga z filmu „W pustyni i w puszczy”, konia Karino z serialu pod tym samym tytuÅ‚em.


Spotkania z pisarzami, poetami, twórcami kultury zwiÄ…zanymi z naszym regionem mogÅ‚yby dopeÅ‚nić powyższe propozycje ożywienia kulturalnego naszego Å›rodowiska. ÅšcisÅ‚a współpraca ze Stowarzyszeniem „Nasza Wola” w tym zakresie, przy obopólnym braniu odpowiedzialnoÅ›ci za podejmowane przedsiÄ™wziÄ™cia, mogÅ‚aby wyjść jedynie na dobre.

WÅ›ród dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez szkoÅ‚Ä™ a znajdujÄ…cych mocny rezonans w Å›rodowisku sÄ… te, które zwiÄ…zane sÄ… z bliższym poznawaniem patrona szkoÅ‚y. W tym roku byÅ‚a to wycieczka do KomaÅ„czy, ostatniego z miejsc internowania ówczesnego Prymasa Polski – Stefana WyszyÅ„skiego.

Po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszył się gminny przegląd teatrzyków anglojęzycznych (5 czerwca) a co jeszcze istotniejsze wykazał bardzo dobre umiejętności językowe uczniów. W perspektywie egzaminu gimnazjalnego (czy nawet wprowadzeniu elementów wiedzy z języka obcego do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej) musi napawać to jeśli nie duma, to przekonaniem o właściwej motywacji do nauki tego przedmiotu wśród uczniów szkół podstawowych w naszej gminie.


Teraz kilka słów chcÄ™ poÅ›wiÄ™cić pracy szkoÅ‚y nad pozyskiwaniem Å›rodków z Unii Europejskiej. Gdy piszÄ™ te sÅ‚owa, dotarÅ‚a do nas radosna wiadomość, że pierwszy z przygotowywanych projektów uzyskaÅ‚ pozytywna opiniÄ™. Dotyczy on objÄ™cia opiekÄ… przedszkolnÄ… dzieci w wieku 3-5 lat, których rodzice sÄ… w trudnej sytuacji materialnej, bÄ…dź sytuacja rodzinna dziecka ogranicza możliwoÅ›ci jego rozwoju. Niezależnie od dalszych losów naszych projektów (opracowywanych przez szkoÅ‚y naszej gminy) nasuwa siÄ™ refleksja szerszej natury.

W imię coraz lepszych wyników nauczania i większych środków służących oświacie pozyskiwanych tą drogą warto rozważyć włączenie się organu prowadzącego szkoły w te działania i udzielenie szkołom fachowego wsparcia.

KoÅ„cowÄ… część swojego tekstu poÅ›wiÄ™cam „Sprawdzianowi na zakoÅ„czenie szóstej klasy”, gdyż szczególnie w tym roku spotkaÅ‚ siÄ™ on z falÄ… zasÅ‚użonej krytyki. Po pierwsze, koncentrowaÅ‚ siÄ™ tylko na jednym przedmiocie (matematyka). Po drugie poziom trudnoÅ›ci byÅ‚ zawyżony, a po trzecie czas na rozwiÄ…zanie zadaÅ„ byÅ‚ zdecydowanie za krótki. Wypada mieć nadziejÄ™, że Centralna Komisja Egzaminacyjna wyciÄ…gnie wnioski i zadba o to, aby ten pierwszy poważny sprawdzian w życiu ucznia byÅ‚ dla każdego przeciÄ™tnego ucznia, a nie tylko dla „orłów”. Dobra wiadomoÅ›ciÄ… dla uczniów i nauczycieli sÄ… wakacje.

Dlatego kończę swoje rozważania tak, jak zacząłem: Niech żyją wakacje!!!

 

Andrzej Pieczonka
SP Wola Rafałowska