Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2009

Część opisowa do sprawozdania z dziaÅ‚alnoÅ›ci Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku za rok 2008 Biblioteka jest samorzÄ…dowÄ… instytucjÄ… kultury, dziaÅ‚ajÄ…cÄ… na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej Gminy Chmielnik. W sposób profesjonalny, kompleksowy i skuteczny umacnia rolÄ™ biblioteki publicznej. W swoim Å›rodowisku promuje czytelnictwo, zaspokaja potrzeby informacyjne i kulturalne użytkowników zgodnie z ich oczekiwaniami, tym samym podnosi poziom życia mieszkaÅ„ców.


Rok 2008 to rok, który Gminna Biblioteka Publiczna może uważać za udany.

Biblioteka jest samorzÄ…dowÄ… instytucjÄ… kultury, dziaÅ‚ajÄ…cÄ… na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej Gminy Chmielnik. W sposób profesjonalny, kompleksowy i skuteczny umacnia rolÄ™ biblioteki publicznej. W swoim Å›rodowisku promuje czytelnictwo, zaspokaja potrzeby informacyjne i kulturalne użytkowników zgodnie z ich oczekiwaniami, tym samym podnosi poziom życia mieszkaÅ„ców.



Agrobieszczady 2008 zespół Górzanie
reprezentuje GminÄ™ Chmielnik

Biblioteka jest instytucjÄ… kultury dziaÅ‚ajÄ…cÄ… w obrÄ™bie krajowej sieci bibliotecznej i stanowi samodzielnÄ… jednostkÄ™ organizacyjnÄ… wpisanÄ… do „Rejestru instytucji kultury”.

Działa na podstawie Ustawy o bibliotekach, Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Statutu nadanego Uchwałą Rady Gminy
w Chmielniku.

SiedzibÄ… Biblioteki jest Chmielnik, a terenem jej dziaÅ‚ania Gmina Chmielnik.

W skład struktury organizacyjnej Biblioteki wchodzą:

  • Wypożyczalnia dla dorosÅ‚ych, oddziaÅ‚ dla dzieci, czytelnia w Gminnej Bibliotece Publicznej, punkt biblioteczny w Borówkach,
  • Filia w BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej,
  • Filia w Woli RafaÅ‚owskiej,
  • Filia w Zabratówce.

Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych
w Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci kulturalnej.



Dzień Matki

Podstawą gospodarki finansowej jest roczny plan finansowy obejmujący przychody i koszty niezbędne na jej działalność.

Przychodami Biblioteki sÄ…:

  • wpÅ‚ywy z dotacji budżetowej organizatora,
  • wpÅ‚ywy ze Å›rodków otrzymanych od osób fizycznych i prawnych.

Podstawowym zadaniem Biblioteki jest gromadzenie, opracowywanie zbiorów, udostępnianie je czytelnikom oraz prowadzenie działalności informacyjnej.

Oto jak przedstawia się sytuacja zakupu księgozbiorów i wypożyczeń w roku 2008.

W roku 2008 wpisano do inwentarzy księgozbioru 1812 woluminów:

  • ze Å›rodków dotacji organizatora 1070 egz. za kwotÄ™ 21461,48 zÅ‚,
  • z dotacji otrzymanej z Biblioteki Narodowej w Warszawie zakupiono 666 egz. książek za kwotÄ™ 11 000 zÅ‚, Otrzymano w darze 36 egz. za udziaÅ‚ w akcji „Czas na czytanie książka wzbogaca” za kwotÄ™ 1066 zÅ‚ oraz 40 egz. otrzymano w darze od osób prywatnych.

Wszystkie nabytki zostały opracowane formalnie i rzeczowo i wpisane do ksiąg inwentarzowych

Stan księgozbioru w całej gminie wynosi 42974 wol.

W Gminnej Bibliotece Publicznej znajduje się 20414 woluminów.

W filii GBP w Błędowej Tycz. 8160.

W filii GBP w Woli Rafałowskiej 11479.

W filii GBP w Zabratówce 2921.



MÅ‚odzież z Woli RafaÅ‚owskiej z uwitymi 
przez siebie wieńcami Zielna

Zbiory biblioteczne uzupeÅ‚niane sÄ… systematycznie w nowoÅ›ci wydawnicze o pozycje poszukiwane przez czytelników a zwÅ‚aszcza mÅ‚odzież uczÄ…cÄ… siÄ™ i studiujÄ…cÄ….

Czytelnicy bibliotek to dzieci, młodzież i dorośli.

W minionym roku Biblioteki zarejestrowaÅ‚y i obsÅ‚ugiwaÅ‚y 1281 czytelników i wypożyczyÅ‚y 20246 woluminów.

Z tego w GBP w Chmielniku - 780 czytelników - wypożyczono 11717 wol.

Filia GBP w Błędowej Tycz. - 145 czytelników - 1274 wol.

Filia GBP w Woli Rafałowskiej 198 czytelników - 43316 wol.

Filia GBP w Zabratówce 158 czytelników - 3939 wol.

Udzielono 2402 informacji internetowych i 701 informacji bibliotecznych.

Czytelnicy, których obsługujemy poszukują nowości wydawniczych.

Dużym zainteresowaniem cieszy siÄ™ literatura popularnonaukowa, zwÅ‚aszcza z dziedziny ekonomii, prawa, zarzÄ…dzania i psychologii. Bardzo poszukiwana jest literatura regionalna, zwÅ‚aszcza materiaÅ‚y dotyczÄ…ce Doliny Strugu, której poszukujÄ… studenci piszÄ…cy prace licencjackie i magisterskie na w/w temat.



Najmłodsza grupa zespołu Chmielnickie
Kłosy podczas występu

Posiadamy niewiele literatury w języku angielskim, którą również jest zainteresowana coraz liczniejsza grupa czytelników.

Wszystkie biblioteki w naszej Gminie sÄ… wyposażone w komputery z bezpÅ‚atnym dostÄ™pem do Internetu dla czytelników. GBP posiada 3 komputery dla potrzeb biblioteki, w tym 1 sÅ‚użący do komputerowego opracowywania ksiÄ™gozbiorów dla GBP i filii oraz 3 zestawy komputerowe z dostÄ™pem do Internetu udostÄ™pniane czytelnikom. Komputery sÄ… wykorzystywane przez mÅ‚odzież uczÄ…cÄ… siÄ™ i studiujÄ…cÄ….

Trzy zestawy komputerowe posiada również filia w Woli Rafałowskiej.

Po jednym zestawie komputerowym posiadajÄ… Filie w BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej i Zabratówce. W zestaw komputerowy z bezpÅ‚atnym dostÄ™pem do Internetu wyposażony jest również punkt biblioteczny w Borówkach.



Spotkanie z pisarkÄ…

Ze względu na brak nakładów finansowych nie planuje się w najbliższym czasie komputeryzacji filii bibliotecznych. Stan techniczny posiadanych komputerów jest niezadowalający. Coraz częściej zdarzają się awarie komputerów dostępnych dla czytelników.

Remonty i zakupy wyposażenia:

W ubiegłym roku wykonano wymianę drzwi wejściowych do GBP w Chmielniku oraz do filii w Woli Rafałowskiej, wykonano wylewki, położono płytki podłogowe w filii w Woli Rafałowskiej.

 


Święto Gminy Chmielnik 2008

Zakupiono szafy do księgozbioru podręcznego do filii w Zabratówce.

Gminna Biblioteka zatrudnia obecnie 8 pracowników – 7 bibliotekarzy w wymiarze 4 ¼ etatu (w tym jedna osoba na urlopie wychowawczym), ksiÄ™gowÄ… w wym. ¼ etatu i sprzÄ…taczkÄ™ w wym. ½ etatu.

Wszyscy pracownicy posiadają wykształcenie odpowiednie do zajmowanych stanowisk.

Pracownicy biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach adresowanych do bibliotekarzy.

Najciekawsze formy pracy z czytelnikami, imprezy środowiskowe zorganizowane w roku 2008:

  • Zabawy prowadzone z dziećmi w czasie ferii i wakacji, gry i zabawy zagadki, inscenizacje, zajÄ™cia plastyczne, wystawy prac wykonanych przez dzieci.
  • CaÅ‚oroczne wystawki książek zwiÄ…zanych ze Å›wiÄ™tami kalendarzowymi.
  • Imprezy Å›rodowiskowe: DzieÅ„ Matki, DzieÅ„ Dziecka, Andrzejki, MikoÅ‚ajki.
  • Kultywowanie tradycji ludowych, np. Wicie wieÅ„ca dożynkowego.
  • PrzeglÄ…dy poezji.
  • Konkursy: Na najpiÄ™kniejszÄ… palmÄ™, kartkÄ™ i pisankÄ™ wielkanocnÄ….
  • Akcje czytelnicze np. Poleć książkÄ™.
  • Akcje zbieranie makulatury, zbieranie plastikowych nakrÄ™tek.
  • Spotkanie z Pisarzem: Elżbieta Wojnarowska, Ewa Nowak.
  • Akcja CaÅ‚a Polska Czyta Dzieciom: spotkania z dziećmi z klas I, II, III oraz z dziećmi z przedszkola. Programy poetycko-muzyczne.
  • Spotkania integracyjne dla mieszkaÅ„ców wsi: Wigilia dla Samotnych.
  • Pogadanki na temat zdrowego odżywiania.

Przy Gminnej Bibliotece Publicznej działają zespoły: dziecięcy zespół ludowy Chmielnickie Kłosy i zespół Górzanie. Zespoły wielokrotnie reprezentowały nasza gminę w różnego rodzaju konkursach i przeglądach.



Warsztaty w bibliotece

W tym roku zespół Górzanie wziął udział m.in. w następujących konkursach i przeglądach:

  • Festiwal Podkarpackich Smaków w Górnie.
  • VII Podkarpacki Festiwal Seniorów Boguchwale.
  • Wojewódzki PrzeglÄ…d Wiejskich Zespołów Åšpiewaczych w Tyczynie.
  • Festiwal Kwiatów Albigowa.
  • Agrobieszczady 2008 w Lesku.
  • UdziaÅ‚ w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo”.

Zespół Chmielnickie Kłosy wziął udział w: VII przeglądzie dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych Pasikonik 2008 oraz w przeglądzie małych form tanecznych w Głogowie.

Praca biblioteki w ubiegÅ‚ym roku przebiegaÅ‚a pod hasÅ‚em „Biblioteka miejscem spotkaÅ„”. MyÅ›lÄ™, że to bardzo trafne hasÅ‚o. Nasza biblioteka jest takim miejscem. Spotykamy siÄ™ nie tylko podczas organizacji wielu konkursów, imprez spotkaÅ„ z pisarzami, ale codzienne odwiedziny naszych czytelników traktujemy jako spotkanie. PoÅ›wiÄ™camy czas na rozmowÄ™ ze starszymi czytelnikami, dla których wypożyczenie książki jest pretekstem do wyjÅ›cia z domu.

W bibliotece dzieci i mÅ‚odzież spotykajÄ… siÄ™ po lekcjach oczekujÄ…c na odjazd autobusów i spÄ™dzajÄ… popoÅ‚udnie jak w Å›wietlicy: rozmawiajÄ…, przeglÄ…dajÄ… prasÄ™, odrabiajÄ… lekcje. Bardzo nas to cieszy, że popoÅ‚udniami czytelnia jest peÅ‚na rozeÅ›mianej i rozgadanej mÅ‚odzieży. Niejednokrotnie zdarza siÄ™ też, goÅ›cić caÅ‚kiem maÅ‚ych mieszkaÅ„ców naszej gminy, którzy jeszcze nie uczÄ™szczajÄ… do szkoÅ‚y ale bardzo chÄ™tnie przychodzÄ… z rodzicami pooglÄ…dać i pożyczyć bajeczki lub też .. czekajÄ… u nas na mamÄ™, która poszÅ‚a do lekarza lub robi zakupy.



Zespół Górzanie w czasie występu

ChcielibyÅ›my, aby współczesna biblioteka nie peÅ‚niÅ‚a tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcji gromadzenia, opracowania i udostÄ™pniania zbiorów, ale, aby staÅ‚a siÄ™ miejscem prezentacji twórczoÅ›ci artystycznej, edukacji, doradztwa, rozwoju zainteresowaÅ„, czyli przyjaznym miejscem spotkaÅ„ różnych osób, niekoniecznie czytelników. Chcemy, by nasza biblioteka staÅ‚a siÄ™ miejscem tÄ™tniÄ…cym życiem kulturalnym i wyzwalajÄ…cym w mÅ‚odym czÅ‚owieku chęć siÄ™gania po książki poprzez organizowane konkursy i spotkania autorskie; by byÅ‚a miejscem wymiany doÅ›wiadczeÅ„, zabawy sprawiajÄ…cej przyjemność, rozwiÄ…zywania trudnego problemu, wreszcie modnym i przyjaznym dla miejscowej ludnoÅ›ci miejscem spotkaÅ„, gdzie można poznać nowe twarze i znaleźć przyjaciół.

Zapraszamy do biblioteki !!


Beata Wojnarowicz-Hondz