Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2008

Skutki palenia odpadów w domowych piecach oraz zwiÄ…zane z tym zagrożenia dla Å›rodowiska i naszego zdrowia 


Spalanie odpadów w gospodarstwach domowych staje się coraz poważniejszym problemem nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla nas samych.

Toksyczne substancje z dymów kominowych powodujÄ… u ludzi i zwierzÄ…t wiele groźnych chorób, mogÄ…cych prowadzić nawet do Å›mierci. Jest to też dziaÅ‚anie na szkodÄ™ Å›rodowiska, ponieważ poprzez spalanie plastikowych odpadów zwiÄ™ksza siÄ™ zanieczyszczenie powietrza substancjami szkodliwymi, pyÅ‚ami. Emisja CO2 i innych gazów cieplarnianych (NO2, SO2 itp.) przyczynia siÄ™ do powiÄ™kszenia dziury ozonowej, powstania efektu cieplarnianego, czy zwiÄ™kszenia iloÅ›ci kwaÅ›nych deszczy, które niszczÄ… uprawy i glebÄ™ na dużych obszarach użytkowanych rolniczo oraz zanieczyszczajÄ… wodÄ™. Palenie różnych Å›mieci  powoduje zwiÄ™kszone osadzanie w przewodach kominowych sadzy, która może siÄ™ zapalić lub doprowadzić do niedrożnoÅ›ci przewodów, niedopalenia siÄ™ materiałów opaÅ‚owych i powstawania Å›miertelnie niebezpiecznego czadu, czyli tlenku wÄ™gla !

Emisja zanieczyszczeń z palenisk domowych, czyli tzw. emisja niska jest spowodowana przez małe kotłownie i gospodarstwa domowe. W przypadku tego rodzaju emisji następuje lokalny wzrost stężenia zanieczyszczeń, ponieważ nie rozchodzą się one na większe odległości i nie mogą być rozpraszane przez wiatr. Sytuacja najgorsza jest w okresie jesieni i zimy, ponieważ rozpoczyna się sezon grzewczy, a duża wilgotność powietrza i niska temperatura nie sprzyjają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, przez co następuje kulminacja zanieczyszczeń na obszarach zamieszkanych.

W wyniku palenia tworzyw sztucznych do atmosfery uwalniane sÄ… m. in. tlenek wÄ™gla i dwutlenek wÄ™gla. Tlenek wÄ™gla jest niebezpieczny nawet w niskich stężeniach. Powoduje on niedotlenienie tkanek, utratÄ™ koordynacji ruchu, a nawet Å›mierć. Dwutlenek wÄ™gla przyczynia siÄ™ do zaburzeÅ„ oddychania i wiÄ™ksza wentylacjÄ™ pÅ‚uc, przez co stwarza wiÄ™ksze ryzyko zatrucia innymi zwiÄ…zkami. Uwalniane sÄ… też tlenki azotu i tlenki siarki. WÅ›ród tlenków azotu najwiÄ™ksze niebezpieczeÅ„stwo stanowi dwutlenek azotu, który podrażnia drogi oddechowe i oczy, osÅ‚abia system immunologiczny, a także wywoÅ‚uje alergie. Dwutlenek siarki oddziaÅ‚ywuje na drogi oddechowe – wpÅ‚ywa na skurcze i obrzÄ™ki krtani oraz może siÄ™ odkÅ‚adać w mózgu, oskrzelach i wÄ™zÅ‚ach chÅ‚onnych. Innymi zanieczyszczeniami uwalnianymi przez paleniska domowe sÄ… cyjanowodór, chlorowodór, fluorowodór oraz fosforowodór. Niebezpieczne sÄ… także w trakcie spalania lotne wÄ™glowodory i wielopierÅ›cieniowe wÄ™glowodory aromatyczne (WWA), sÄ… one rakotwórcze. Oprócz tego lotne wÄ™glowodory powodujÄ… astmÄ™ i alergiÄ™, wywoÅ‚ujÄ… stany depresyjne i bóle gÅ‚owy oraz podrażniajÄ… bÅ‚ony Å›luzowe gardÅ‚a i oczy. Bardzo niebezpiecznÄ… grupÄ… zanieczyszczeÅ„ sÄ… silnie trujÄ…ce dioksyny i furany ! CechÄ… charakterystycznÄ… dioksyn jest to, że mogÄ… kumulować siÄ™ one w organizmie, majÄ… silne dziaÅ‚anie kancerogenne (rakotwórcze) i mutagenne, także zmieniajÄ… strukturÄ™ kodu genetycznego. Duże zagrożenie niesie ze sobÄ… kontakt z metalami ciężkimi, które wywoÅ‚ujÄ… nowotwory, kumulujÄ… siÄ™ w nerkach, szpiku kostnym i Å›ledzionie oraz wywoÅ‚ujÄ… choroby nerek i wÄ…troby. DziaÅ‚ajÄ… też szkodliwie na ukÅ‚ad  nerwowy i immunologiczny.

Metoda „utylizacji” Å›mieci poprzez ich spalanie na naszym podwórku (zabroniona – ustawÄ… o odpadach), to zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich. Doraźne „oszczÄ™dnoÅ›ci” poczynione na wywozie Å›mieci na pewno nie pokryjÄ… wydatków na leczenie, gdyż powstajÄ…ce w trakcie spalania substancje przyczyniajÄ… siÄ™ do zwiÄ™kszenia zachorowalnoÅ›ci m. in: na nowotwory oraz  powodujÄ… uszkodzenia i zmiany kodu genetycznego osób oddychajÄ…cych zadymionym powietrzem. 


Agata Bolanowska