Tekst pochodzi ze strony: http://www.wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2008

OJ DZIEJE SIĘ, DZIEJE... W CHMIELNICKIM GIMNAZJUM Grant prosto z Belwederu 17 marca 2008 r. na uroczystej gali w Belwederze Pani Dyrektor Barbara Mucha, wraz z dwiema uczennicami, odebraÅ‚a nagrodÄ™ prezydenta dla Gimnazjum w Chmielniku, za wygrany projekt opracowany w ramach ogólnopolskiej akcji „SzkoÅ‚a bez przemocy”.


17 marca 2008 r. na uroczystej gali w Belwederze Pani Dyrektor  Barbara Mucha, wraz z dwiema uczennicami, odebraÅ‚a nagrodÄ™ prezydenta dla Gimnazjum w Chmielniku, za wygrany projekt opracowany w ramach ogólnopolskiej akcji „SzkoÅ‚a bez przemocy”. I oto, spoÅ›ród 910 projektów nadesÅ‚anych z caÅ‚ej Polski, wyróżniono tylko 80, w tym Gimnazjum w Chmielniku, jako jednÄ… z piÄ™ciu szkół na Podkarpaciu. Jest to niewÄ…tpliwie sukces, którego autorami sÄ… przecież nauczyciele naszej szkoÅ‚y jak Pani Daria GÅ‚odowska, Pani Katarzyna Kwiatkowska, Pan Witold Rak oraz inni wspaniali pedagodzy, którzy nie szczÄ™dzili czasu i pomysłów, aby ten projekt ciekawie zrealizować. Teraz coÅ› o samym projekcie. Otóż z zaÅ‚ożenia projekt byÅ‚ sprzeciwem wobec przemocy, sprzeciwem wszystkich, którzy brali aktywny udziaÅ‚ w jego realizacji, a wiÄ™c nauczycieli, uczniów i ich rodziców. MówiÄ…c „NIE” przemocy, nauczyciele Gimnazjum zaproponowali alternatywÄ™: projekt pt. „IdÄ™ sobie w Å›wiat daleki”. Zaproponowano mÅ‚odzieży cykl ciekawych zajęć w ramach zaÅ‚ożonego koÅ‚a turystyczno-krajoznawczego „TuptuÅ›”. PoczÄ…wszy od warsztatów fotografiki, dziennikarstwa, grafiki komputerowej, plastyki, kultury i historii regionu, a nawet  kuchni regionalnej, aż po wycieczki krajoznawcze majÄ…ce na celu poznanie regionu. Tak wiÄ™c uczniowie mieli okazjÄ™ uczestniczyć w pieszych rajdach i wycieczkach rowerowych. Ponadto zwiedzili PrzemyÅ›l, Krosno, Krasiczyn, a nawet dworek Marii Konopnickiej w Å»arnowcu, Muzeum PrzemysÅ‚u Naftowego w Bóbrce czy ruiny zamku w Odrzykoniu. Integracji z regionem dopeÅ‚niÅ‚a wycieczka do stolicy Podkarpacia – Rzeszowa – zwiedzenie Muzeum Miasta Rzeszowa oraz podziemnej trasy turystycznej. Na zakoÅ„czenie zajęć w ramach projektu „IdÄ™ sobie w Å›wiat daleki” uczniowie przygotowali wystawÄ™ zdjęć i pamiÄ…tek tych swoich poczynaÅ„ oraz foldery dla wszystkich goÅ›ci. Jednym sÅ‚owem taki „grant” to możliwoÅ›ci dla szkoÅ‚y i frajda dla uczniów. Ale to jeszcze nie koniec pomysłów nauczycieli chmielnickiego Gimnazjum.



Robótki ręczne pod babcinym okiem

„Powróćmy jak za dawnych lat” to tytuÅ‚ kolejnego programu zrealizowanego w tej szkole. Tym razem w ramach projektu wdrażanego przez MEN: „Przyjazna szkoÅ‚a”. Koordynatorkami programu byÅ‚y nauczycielki: Pani BogumiÅ‚a Janik-GwizdaÅ‚a oraz Pani Barbara Piernicka, które wyszÅ‚y naprzeciw potrzebom uczniów tutejszego gimnazjum, organizujÄ…c mnóstwo ciekawych zajęć pozalekcyjnych. MyÅ›lÄ… przewodniÄ… tych zajęć byÅ‚a integracja mÅ‚odzieży ze wspólnotÄ… lokalnÄ…, budzenie kultu dla regionalnej tradycji i kultury oraz wskazywanie potrzeby i możliwoÅ›ci promocji naszego regionu. Uczniowie odbyli kursy e-learningowe, poznali możliwoÅ›ci jakie niesie ze sobÄ… elektroniczny system pozyskiwania i wymiany informacji, uczestniczyli w warsztatach plastycznych i kulinarnych, gdzie same babcie uczniów uczyÅ‚y robótek rÄ™cznych i gotowania regionalnych przysmaków. Ponadto mÅ‚odzież Doliny Strugu miaÅ‚a okazjÄ™ uczestniczyć w warsztatach poetyckich, prelekcjach znanych ludzi na temat tradycji i obrzÄ™dów oraz wycieczkach do miejsc zwiÄ…zanych z zawodami obecnie zanikajÄ…cymi.


Spotkanie ze smakiem – zajÄ™cia kulinarne

Jednym słowem rok szkolny 2007/2008 w Gimnazjum w Chmielniku obfitował zarówno w rozwój potencjału nauczycieli jak i uczniów, którzy na pewno zyskali nowe doświadczenia, wiedzę, a może też pasję i chęci do dalszego rozwoju.


Warsztaty fotograficzne

Co nowego ?

Bieżący rok szkolny zapowiada siÄ™ równie interesujÄ…co dla naszej mÅ‚odzieży. Otóż  Podkarpacki Kurator OÅ›wiaty zatwierdziÅ‚ 9 programów innowacji pedagogicznych, które zaproponowali i opracowali nauczyciele chmielnickiego Gimnazjum. BÄ™dÄ… to dodatkowe zajÄ™cia realizowane spoÅ‚ecznie w szkole, kierowane do uczniów zarówno tych, którzy chcÄ… rozwijać wÅ‚asne zainteresowania, a także tych poszukujÄ…cych bazy do wyrażenia siebie poprzez konstruktywne dziaÅ‚ania. Tak wiÄ™c takÄ… „bazÄ™” dla mÅ‚odzieży stanowić bÄ™dÄ… zajÄ™cia pozalekcyjne w ramach nastÄ™pujÄ…cych programów:

„Jak żyć w zgodzie z sobÄ… i ludźmi” – autorstwa Pani Katarzyny Kwiatkowskiej, to program profilaktyczno-wychowawczy dla uczniów, majÄ…cych problemy z funkcjonowaniem spoÅ‚ecznym.


Warsztaty plastyczne

„Wirtualne podróże ksztaÅ‚cÄ…” – autorstwa Pani Jadwigi Samagalskiej. Tu, nasza mÅ‚odzież nawiąże kontakty, za pomocÄ… Internetu, z mÅ‚odzieżą z innych krajów. BÄ™dÄ… rozmawiać na okreÅ›lone tematy, poszerzać swojÄ… wiedzÄ™ o Å›wiecie oraz zasób sÅ‚ownictwa w obcych jÄ™zykach. Jednym sÅ‚owem – Å›wiat w zasiÄ™gu rÄ™ki.

„Swojskie jadÅ‚o” – autorstwa Pani BogumiÅ‚y Janik-GwizdaÅ‚y, to po prostu warsztaty kulinarne dla mÅ‚odzieży, która chce cieszyć siÄ™ smakiem tradycyjnych potraw wg przepisów swoich babć i rozwijać umiejÄ™tność samodzielnego przygotowywania smacznych posiÅ‚ków. No cóż, jedzenie to ważna sfera naszego życia.


Wręczenie podziękowań prowadzącym zajęcia

Uczymy siÄ™ życia poprzez teatr” – autorstwa Pani Haliny SzczÄ™ch. Tu możemy spodziewać siÄ™ wspaniaÅ‚ych wystawieÅ„ sztuk teatralnych przez mÅ‚odzież. ZajÄ™cia te sÅ‚użyć bÄ™dÄ… rozwijaniu zainteresowaÅ„, a może nawet wyÅ‚onieniu talentów aktorskich.

„Austria – kraj wielkich muzyków” – autorstwa Pani Dagmary Trojan – jako poÅ‚Ä…czenie nauki j. niemieckiego z poznawaniem kultury austriackiej.

„Po nitce do kÅ‚Ä™bka” autorstwa Pani Darii GÅ‚ogowskiej, to innowacja w edukacji publicystyczno-dziennikarskiej z elementami edukacji teatrologiczno-filmoznawczej. Jednym sÅ‚owem wszystko o mediach.


W Belwederze

„Ratujemy życie” – autorstwa Pani Barbary Piernickiej – ma na celu poszerzanie grona mÅ‚odych ludzi, wyszkolonych w zakresie ratownictwa przedmedycznego. DziÅ› to nieoceniona umiejÄ™tność.

„Poznajemy Podkarpacie” – autorstwa Pana Witolda Raka, to ciekawa propozycja  zajęć kółka turystyczno – krajoznawczego. Celem tych zajęć bÄ™dzie rozwijanie w naszej mÅ‚odzieży chÄ™ci do aktywnego spÄ™dzania wolnego czasu oraz zaszczepienie w niej patriotyzmu lokalnego, poprzez poznawanie regionu.

Jak widać propozycji jest wiele. To młodzi ludzie i ich potrzeby stali się inspiracją do powstania tych programów.


Zwiedzamy Przemyśl

Dyrektor i nauczyciele Gimnazjum w Chmielniku dziękują za współpracę uczniom, rodzicom oraz dziadkom, którzy chętnie angażują się w społeczną działalność szkoły.


Monika Wójcik