zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2016 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Klub sportowy "Galicja” Chmielni"
Mikołajkowe spotkanie z teatrem
Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje
Życzenia
Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje

„Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” - sprawozdanie z realizacji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola”, dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie 2016 – Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji

Projekt „Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” trwa od 11.09.2016 do30.12.2016 roku, na jego realizację Stowarzyszenie otrzymało dotację w kwocie 5500 zł. Poprzez podejmowane działania chcieliśmy osiągnąć następujące cele:

  • sprawić, aby Izba Tradycji otwarta w 2012 r. tętniła życiem;
  • dać impuls mieszkańcom do aktywnego jej tworzenia poprzez poszukiwanie eksponatów, starych obrazów, przepisów, pielęgnowanie tradycji;
  • rozwijać pasje, zdolności i zainteresowania mieszkańców.

Głównym działaniem podjętym w czasie trwania projektu była Akcja „Lokalni etnografii”.

Członkowie Stowarzyszenia pozyskiwali od mieszkańców stare religijne obrazy, które niejednokrotnie leżały zakurzone na strychach, odnawiali je czyszcząc i konserwując. Trafiły do nas również obrazy bez szyb i ram – te zyskały nowy blask oprawione przez szklarza. Aby dobrze wykonać to trudne zadanie zasięgnęliśmy porad u fachowców. W Izbie Tradycji, gdzie gromadziliśmy obrazy, odbyło się dwa spotkania; na początku października z panem Jackiem Kawałkiem – plastykiem, historykiem sztuki oraz na początku listopada z panią Elżbietą Dudek-Młynarską - kierownikiem Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Uzyskaliśmy informacje jak i czym czyścić oraz konserwować obrazy. Najwięcej pracy wykonał kolega Zbigniew Smyczek, który był również pomysłodawcą takiego przedsięwzięcia. Wszystkie odnowione obrazy zostały zaprezentowane na wystawie, na starej plebanii w naszej wsi, podczas podsumowania projektu. Trafił już do nas kolejne obrazy, które postaramy się odnowić. Musimy również pomyśleć o miejscu na stałą ekspozycję.

W ramach projektu odbyły się warsztaty artystyczne podczas, których uczestnicy zgłębiali tajniki malowania na szkle oraz wykonywali bardzo strojne bombki choinkowe i świece na świąteczny stół. Prowadziły je społecznie pani Agnieszka Kołodziej, Bogusława Rochecka-Biały i Kazimiera Szydełko. Z wielkim zaangażowaniem ozdabiane były szklane naczynia, powstawały obrazy malowane na szkle oraz ozdoby choinkowe i aniołki jako prezenty dla gości przybyłych na podsumowanie projektu.

Tradycyjnie od kilku lat Stowarzyszenie organizuje obchody 11 listopada - Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, nie mogło w tym roku być inaczej, obchody znalazły się również w naszym projekcie.

W porozumieniu i współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana kard. Wyszyńskiego Woli Rafałowskiej. Uroczystości najpierw odbyły się w szkole, gdzie zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. VI i III, a następnie zebrani przeszli obok Domu Ludowego, gdzie tradycyjnie
o godz. 18-tej rozpalono Ognisko Patriotyzmu. Niestety zła pogoda, deszcz pokrzyżowały nam plany, przy ognisku odśpiewaliśmy Rotę, a dalsze śpiewanie odbyło się w Izbie Tradycji przy ciasteczku, kawie i herbatce. Pomocne w śpiewaniu były przygotowane przez nas śpiewniki. Cieszy nas fakt, że uroczystość ta zgromadziła sporą grupę mieszkańców od dzieci do osób starszych.

Na czas realizacji projektu przypadały Andrzejki, zostały więc i one uwzględnione jako impreza integrująca, przypominają stare zwyczaje, wróżby. W miłej atmosferze bawiliśmy się przy dobrej muzyce, wspominając jak to dawniej bywało i planując nowe działania służące nam i wszystkim mieszkańcom.

Kolejnym działaniem naszego projektu był konkurs dla dzieci szkolnych „Porozmawiaj z babcią o tradycjach związanych z Andrzejkami i Bożym Narodzeniem”. Dzieci pisały wypracowanie, które ocenił polonista pan Andrzej Pieczonka. Spośród wszystkich prac wybrał trzy najlepsze, autorami ich są: Amelia Kołodziej, Klaudia Reizer i Paweł Marciniec. Amelka odczytała swoją pracę podczas podsumowania, a dziesięcioro dzieci piszących o tradycjach wzięło udział warsztatach kulinarnych, na których piekli ciasteczka z cukrem, pierniczki, które również ozdabiali. Robota paliła im się w rękach dlatego obiecaliśmy im, że podobne warsztaty zorganizujemy podczas ferii zimowych. Warsztaty prowadzone były społecznie przez panie ze Stowarzyszenia.

Podsumowanie projektu „Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” odbyło się 10 grudni 2016 r., świętowali

z nami również zaproszeni goście w osobach: ks. proboszcz Jerzy Rusin, pan Krzysztof Grad Wójt Gminy, pani Beata Wojnarowicz-Hondz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej
w Chmielniku, pani Agnieszka Kołodziej pracująca w naszej Bibliotece, pani Zofia Budak, przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik, przedstawiciele OSP w Woli, pan Jan Kasiak nasz sołtys, radny Ryszard Czarnota oraz członkowie Stowarzyszenia. Zebranym przedstawiona została prezentacja ukazująca wszystkie działania prowadzone w czasie projektu oraz wystawa pozyskanych, odnowionych obrazów.

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza spotkanie odbyło się w sali na wyremontowanej plebanii w Woli Rafałowskiej. Miejsce na wystawę wymarzone, obrazy były tak wyeksponowane, że każdy mógł im się przyjrzeć z bliska, zobaczyć nawet drobne szczegóły, dotknąć. Robiły one niesamowite wrażenie na osobach oglądających, budziły zadumę, wzruszenie. Uczestnicy spotkania podkreślali, że wystawa wyzwala w nich pozytywne emocje.

Można ją było obejrzeć również 11 i 18 grudnia (niedziele) po Mszach, było spore zainteresowanie parafian.

 

Danuta Szajna


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART