zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2015 OŚWIATA I KULTURA
Promowanie czytelnictwa w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce w roku szkolnym 2015/2016

Od lat niezmiennie utrzymują się statystyki, według których co trzeci Polak w ciągu roku nie przeczytał ani jednej książki, a statystyczna liczba przeczytanych w tym czasie książek, na każdego mieszkańca naszego kraju, wynosi zaledwie trzy. Starzejąca się, skostniała lista lektur obowiązkowych, z których wiele zostało napisanych jeszcze w wieku XIX, brak zrozumienia treści tych książek i niemożność skonfrontowania ich z własnymi doświadczeniami spowodowały, że absolwenci szkół kojarzą czytanie z nudą i nieprzyjemnym obowiązkiem. Listy lektur szkolnych od lat ulegają przeobrażeniom, pojawiają się na nich pozycje nowe, bliższe młodym ludziom i bardziej dla nich zrozumiałe, zaś nauczycielom pozostawiono większą swobodę przy wyborze omawianych podczas lekcji książek. Mimo to niechęć do czytania wśród pokolenia naszych dzieci nie zmniejsza się, choć przyczyny tego zjawiska w XXI wieku są już zupełnie inne. W centrum wewnętrznego świata, wyobraźni i zainteresowań dziecka stoi w tej chwili Internet ze wszystkimi oferowanymi przezeń możliwościami rozrywki. Gry komputerowe pochłaniają czas i kreatywność młodego pokolenia, serwisy społecznościowe i łatwo dostępne komunikatory wytwarzają i promują nowy język - skrótowy i ikoniczny sposób porozumiewania się. Wszystko to w połączeniu z ciągłym rozwojem kultury obrazkowej sprawia, że dzieci i młodzież z nie mniejszą od starszych niechęcią odnoszą się do tekstu, będącego wydrukowanym na papierze ciągiem liter, których złożenie w całość wymaga koncentracji i wysiłku.

Z biegiem lat czytanie nie staje się jednak mniej potrzebne. Jest ono lekiem na liczne i coraz częściej występujące trudności z uczeniem się języka polskiego, począwszy od ortografii poprzez budowanie prawidłowych konstrukcji gramatycznych i logicznych, stosowanie właściwego dla formy wypowiedzi stylu, aż po opanowanie zasad kulturalnej i efektywnej komunikacji międzyludzkiej.

W naszkicowanej przeze mnie na wstępie sytuacji rolą szkoły jest rozbudzenie w uczniach zainteresowania lekturą. Szkoła Podstawowa Im. Orląt Lwowskich w Zabratówce podejmuje szereg działań mających na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczna w Chmielniku umożliwiamy dzieciom udział w spotkaniach autorskich z tworzącymi dla nich pisarzami, takimi jak: Paweł Beręsewicz, Grzegorz Kasdepke czy Marcin Pałasz. Każdemu z trzech wymienionych autorów udało się zafascynować uczniów energią, osobowością i poczuciem humoru, co zaowocowało żywym i niegasnącym zainteresowaniem ich dziełami wśród szkolnej młodzieży.

Nauczyciele podczas lekcji i zajęć dodatkowych czytają dzieciom na głos oraz umożliwiają im słuchanie książek mówionych i słuchowisk powstałych na podstawie tekstów literackich: mitów, baśni jak również współczesnych książek dla młodych czytelników. Każda z podobnych sesji głośnego czytania zachęca uczniów do dalszego poznawania tych lub podobnych tekstów.

Ważną rolę w promowaniu czytelnictwa odgrywa materialne poszerzanie i uzupełnianie zbiorów szkolnej biblioteki. W ramach programu Książki Naszych Marzeń szkoła otrzymała dotację na zakup nowych książek w wysokości 1250 złotych. Za wymieniona kwotę zostały zamówione nowe egzemplarze lektur szkolnych, dzięki którym praca na lekcji stanie się przyjemniejsza i dużo łatwiejsza od dotychczasowego korzystania z tomów zniszczonych wskutek wieloletniego używania. Zakup objął także większą ilość popularnych wśród dzieci powieści, co umożliwi im łatwiejszy dostęp do ulubionych książek, oraz nowości, a wśród nich teksty wymienionych wyżej autorów, których dzieci miały okazję poznać osobiście.

Szkoła złożyła także wniosek o dofinansowanie zakupu książek w roku 2016. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa możliwe jest wsparcie dla szkoły nawet w kwocie 3100 złotych. Lista książek jakie mogłyby zostać zakupione po otrzymaniu wnioskowanego wsparcia nadal powstaje. Za dotację można zakupić tylko książki niebędące podręcznikami, ustalenie pozostałych szczegółów zakupu rząd pozostawił decyzji szkolnej społeczności, na która składają się oprócz nauczycieli przede wszystkim uczniowie i ich rodzice. Zapisy programu nie narzucają postaci książki. Kupowane teksty mogą być więc w postaci papierowej jak i elektronicznej. Ważne jest, by były to pozycje, które żywo dzieci interesują, rozbudzają ich wyobraźnię i zachęcają do czytania. Oprócz nowości z obszaru powieści, baśni i poezji, szkolna biblioteka ma możliwość zaopatrzyć się w komiksy, audiobooki, słuchowiska oraz książki bogato ilustrowane. Warto skorzystać z tej okazji do poszerzenia oferty biblioteki szkolnej poprzez wcześniejsze zasięgnięcie opinii samych czytelników i wpisanie na listę planowanych do zakupu pozycji tekstów przez nich zaproponowanych. Aby trafić w gusta dzieci i młodzieży konieczne jest znalezienie złotego środka pomiędzy kanonem tekstów wartościowych dydaktycznie, a szerokim wachlarzem propozycji promowanych przez pop-kulturę. By właściwie wybrać to co bawi i uczy potrzebujemy wsparcia i rady Państwa, jako rodziców naszych uczniów. Proszę zatem o zgłaszanie Państwa propozycji nowości do zakupu, osobiście w bibliotece szkolnej lub za pośrednictwem dzieci. Wszelkie Państwa sugestie i propozycje dotyczące poszerzenia zbiorów biblioteki będą dla nas nieoceniona pomocą.

Za wszelkie Państwa rady serdecznie dziękuję i wyrażam głęboką nadzieję, że razem pomożemy dzieciom pokochać czytanie.

Z poważaniem

Paulina Piechowicz
Bibliotekarz Szkoły Podstawowej Im. Orląt Lwowskich w Zabratówce.


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART