zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2019 OŚWIATA I KULTURA
"Urban Sketching - świat szkicem widziany"

Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku zrealizowała już trzeci projekt w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019 -2021 dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Zwycięskimi projektami były "Mój pierwszy raz" i " Uwolnić wyobraźnię" oraz projekt plastyczny „Urban Sketching – świat szkicem widziany”.

Do napisania tego projektu inspiracją były dzieci, które wielokrotnie wspominały o stworzeniu krok po kroku swojej pierwszej wystawy. Urban Sketching w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miejskie szkicowanie” i jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich bez względu na poziom uzdolnienia, wystarczy odrobina chęci do stworzenia czegoś oryginalnego. Ten nowy nurt rysunkowy został założony w 2007 roku przez artystę i dziennikarza Gabriela Campanario, ale w Polsce popularność zyskał w 2015 roku.

 



Polega on głównie na rysowaniu w plenerze, a przede wszystkim obserwacji najbliższego otoczenia, miejsc w których żyjemy i które odwiedzamy. Szkicowanie w plenerze wymaga od nas większego skupienia, zwrócenia uwagi na przedmioty obok których na co dzień przechodzimy obojętnie. Dzięki temu mają szanse powstać unikatowe rysunki, nie "odgapiane", nie wzorowane, tylko spontaniczne, wolne w swojej formie i jedyne w swoim rodzaju. Takie plenerowe szkicowanie ma bardzo często charakter reportażu, rysunki skeczystów zawierają opisy, krótkie notatki oraz przemyślenia. Wystarczy zabrać szkicownik i coś do rysowania i rysować cokolwiek co wpadnie nam w oko. I nie trzeba być wcale mistrzem rysunku, w końcu chodzi tu też o to aby go ćwiczyć. Urban Sketching daje nam możliwość rozwoju swoich umiejętności, a także nabywanie nowych.

W pięciu warsztatach plenerowych trwających od 05.08.2019 r. do 15.10.2019 r. wzięło udział 15 uczestników w przedziale wiekowym od 8 do 13 lat, którzy z przyjemnością podjęli to nowe wyzwanie.

Etapy działań w ramach projektu przedstawiają się następująco:

  • Pierwsze warsztaty odbyły się w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielnik. Rozpoczęły się od integracji uczestników poprzez zabawę. Uczestnicy otrzymali teczki wyposażone w profesjonalne narzędzia malarskie. Gościem spotkania była Pani Zofia Nizioł oraz Pani Krystyna Mackowicz należące do Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielniku, które opowiedziały uczestnikom jak wyglądało ich życie w szkole
    i zachęcały do wymiany wspomnień. Spotkanie było bardzo owocne i pouczające dla wszystkich pokoleń. Celem spotkania było budowanie wartości międzypokoleniowych, lekcja życzliwości oraz szacunku wobec starszych osób. Dodatkową integracją w tym dniu, było zaprojektowanie koszulek, rozwijając umiejętność pracy w grupie oraz ćwiczenie wspólnej odpowiedzialności za wykonanie zadania.
  • Drugie warsztaty w Szkole Podstawowej nr. 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku. Pan wicedyrektor szkoły Witold Rak opowiedział uczestnikom w bardzo ciekawy sposób historię szkoły, a zdobyte informację pomogły dzieciom stworzyć notatki do rysunków. Zajęcia w plenerze pozwoliły dzieciom zwrócić uwagę na rzeczy, przedmioty, naturę obok której wcześniej przechodziły obojętnie. Zadawały pytania, bacznie obserwowały przyrodę. Czerpały ogromną radość z rysowania po raz pierwszy kredkami wodnymi.
  • Trzecie warsztaty miały miejsce w Izbie Tradycji w Woli Rafałowskiej.

O tym wyjątkowym miejscu opowiedziała nam prezes Stowarzyszenia Pani Danuta Szajna. Uczestnicy zobaczyli przedmioty, które dawniej były używane w domach i gospodarstwie np. żelazko z duszą, wirówkę do mleka, maśniczki, piękne stroje ludowe, naczynia i wiele innych skarbów z przeszłości. Z zaciekawieniem słuchali historii o starodawnych przedmiotach i z przyjemnością zaangażowały się w rozmowę. Gościem tego spotkania była Pani Anna Zych – Niżnik-opiekun projektu. Uczestnicy stworzyli po raz kolejny oryginalne prace, a do uzupełnienia szkiców wybrali profesjonalne farby akwarelowe w tubce z dużą gamą kolorów.

  • Czwarte warsztaty odbyły się w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - miejscu ,gdzie przechowywane są zabytki kultury materialnej i duchowej wsi i miasteczek z obszaru zamieszkania grup etnograficznych Lasowiaków i Rzeszowiaków. Ilość starych zabudowań, obiektów, wiatraków, Publiczna Szkoła Powszechna oraz przedmioty w poszczególnych chatach sprawiły, że uczestnicy przywieźli ze sobą, aż po dwa szkice, wykonane akwarelami w kamieniu. Dzięki uprzejmości Pani Stanisławy Paryz dzieci wzięły udział w zajęciach „Pająk u powały” i wspólnie stworzyły swojego pierwszego pająka krystalicznego ze słomy i bibuły.
  • Piąte warsztaty i jednocześnie ostatnie zorganizowane zostały w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, gdzie uczestnicy mieli okazję pooglądać wystawę plakatów graficznych Pani Patrycji Longawy, które zainspirowały uczestników do stworzenia kolejnego szkicu. Przewodnik oprowadził uczestników po całym obiekcie, dokładnie opowiadając jak wygląda praca w takim miejscu, a także jak organizuje się takie wystawy.

 



Wybór miejsc na warsztaty nie był przypadkowy. Wyjazdy w takie miejsca o ogromnej wartości historycznej jak muzea czy skanseny są bardzo ważnym elementem rozwoju dydaktycznego jak również wychowawczego. Jest to forma aktywnego wypoczynku połączona z edukacja i bardzo ważne jest obcowanie ze sztuką i kulturą już od najmłodszych lat.

Projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem w formie wystawy prac w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku. Swoją obecnością podczas wernisażu zaszczycili nas: Wójt Gminy Chmielnik Pan Krzysztof Grad, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Grażyna Małgorzata Drążek, Główna Koordynatorka Projektu Pani Sylwia Blaut - Kowalczyk, Opiekun Projektu Pani Anna Zych- Niżnik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku oraz Wicedyrektor Szkoły Pan Witold Rak, osoby prowadzące warsztaty w ramach projektu Prezes stowarzyszenia Izby Tradycji w Woli Rafałowskiej Pani Danuta Szajna, Pani Zofia Nizioł oraz wychowawcy i nauczyciele plastyki uczestników, a także rodzice i dziadkowie. Uczestnicy opowiedzieli przybyłym gościom o wszystkich działaniach w ramach projektu oraz warsztatach plenerowych. Odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla uczestników i wszystkich osób które przyczyniły się do realizacji projektu. Dzieci przygotowały dla publiczności konkurs rysunkowy w którym wzięło udział 15 osób. Uczestnicy chcieli w ten sposób udowodnić, że ten nowy nurt rysunkowy można wykorzystać wszędzie i nie trzeba mieć talentu plastycznego, aby stworzyć oryginalny rysunek. Dodatkową atrakcją i nagrodą dla dzieci za wspaniałą pracę i zaangażowanie był Animator czasu wolnego. Pani przebrana za Klauna zaangażowała do zabawy zarówno dzieci jak i rodziców, a w całej sali słychać było śmiech i radość. Podczas całego wernisażu padały bardzo piękne słowa o pracach dzieci i uczestnicy z dumą opowiadali o swoich szkicach. Wernisaż zakończył się poczęstunkiem i rozmowami o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych, oryginalnych prac i życzymy dalszych sukcesów nie tylko w dziedzinie plastyki oraz spełniania swoich marzeń.

Koordynator projektu Sylwia Kozak


Projekt został zrealizowany w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura prowadzonego przez NCK w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej którego operatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART