zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2016 OŚWIATA I KULTURA
Jak jo se zaśpiwom, jak jo se zanuce

Polska wieś to nie tylko czyste powietrze, piękne widoki i bliskość natury. Ta wieś to przede wszystkim ogromne bogactwo kultury ludowej, kultury unikatowej, która ginie w zalewie niewiele wnoszącej w nasze życie kultury masowej. Naszą rolą, rolą rodzimych mieszkańców wsi jest ocalenie tego bogactwa dla przyszłych pokoleń. W naszej społeczności elementy kultury ludowej najczęściej przekazywane są ustnie, dlatego z biegiem czasu zanikają, bo nie pozostaje po nich trwały ślad w postaci publikacji, zapisu nutowego czy zapisu audio. Ciągle jeszcze możemy dotrzeć do osób, które pamiętają dawne zwyczaje i obrzędy, a także przyśpiewki które im towarzyszyły, a które są charakterystyczne dla naszego regionu. Utwory te są doskonałym źródłem wiedzy, bo opowiadają o dawnych czasach, życiu codziennym na wsi, ludziach i historii.

Wszystkie te przesłanki przyczyniły się do tego, że zrodził się pomysł na projekt „Jak jo se zaśpiwom, jak jo se zanuce”, który pozwoli utrwalić to żyjące w ludzkiej pamięci dziedzictwo. Projekt realizowany jest od września do grudnia 2016 roku przez Gminną Radę Kobiet i Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku. Uczestnicy projektu to: członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Chmielnik i członkowie Stowarzyszenia Nasza Wola. Celem projektu jest zgromadzenie starych, unikatowych piosenek, przyśpiewek, ballad ludowych charakterystycznych dla naszego regionu oraz wydanie śpiewnika w wersji papierowej i cyfrowej. Gromadzenie, spisywanie i wspólne śpiewanie pozwoli zacieśnić integrację między uczestnikami i organizacjami, pobudzi lokalną aktywność i będzie budowaniem wymiernego dobra wspólnego. Ponadto uczestnicy wezmą udział w warsztatach doskonalących ich umiejętność śpiewu oraz przygotowujących do finałowego koncertu pt. „Chmielnicka Nuta”. Dotychczas odbyły się dwa spotkania integracyjne, podczas których przypomniane zostały utwory charakterystyczne dla Borówek i Woli Rafałowskiej. Przed nami spotkania w pozostałych miejscowościach gminy i z pewnością jakieś zapomniane, ale jakże piękne utwory, które uda się ocalić od zapomnienia.

Zapraszamy do włączenia się w tworzenie unikatowego śpiewnika, a także do śledzenia przebiegu projektu na stronie internetowej i na profilu facebookowym biblioteki.

„Działaj Lokalnie IX” 2016 to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie – Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dynów oraz Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.


Beata Wojnarowicz-Hondz, Irena Szczypek
koordynatorki projektu


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART