zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 STOWARZYSZENIA
STOWARZYSZENIA

Wolańskie projekty
"Rusz głową i mięśniami"
Zadanie publiczne dofinansowane z Urzędu Gminy Chmielnik
Wolańskie projekty

Wolańskie projekty

Stowarzyszeni Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” jest w trakcie realizacji projektu „NASZA WOLA – Historia wsi życiem ludzi pisana”, współfinansowanego ze środków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO).

W ramach projektu:

1. Opracowano i wydano 350 egzemplarzy książki pt. „ Z mojej małej Ojczyzny - Historia wsi życiem ludzi pisana” (są dostępne w Stowarzyszeniu).

Dzięki mozolnej pracy wolontariuszy poznajemy kolejne fakty dotyczące historii wsi Wola Rafałowska.

W pierwszej części pan Ryszard Jesiołkiewicz przedstawił historię oświaty w naszej wsi od utworzenia pierwszej jednoklasowej szkoły ludowej w 1906 r. do momentu oddania do użytku nowego budynku szkoły w 1966 r. Szczegółowo opisuje funkcjonowanie szkoły w różnych okresach historii: czas zaborów, okres międzywojenny, II wojna światowa oraz 20-letni okres PRL-u. Przybliża czytelnikowi kadrę nauczycielską, sposób funkcjonowania szkoły, zmieniające się programy nauczania i warunki nauki. Autor pisząc o szkole jednocześnie pokazuje jak zmieniała się wieś i jak w tych zmieniających się warunkach odnajdywali się ludzie.


Druga część to słowniczek gwary wsi Wola Rafałowska, to jak mówiło się przez lata na naszym terenie. Autorką jest pani Marianna Paszek, nasza rodaczka. Mowa, której używali nasi pradziadkowie, dziadkowie, a obecnie starsi mieszkańcy wsi różniła się od używanej dziś. Ponieważ gwara zanika, a jest ona dowodem bogactwa językowego naszego regionu, dlatego prezentujemy ją, aby ocalić od zapomnienia.

Trzecia części to galeria zdjęć drewnianych domów z Woli Rafałowskiej, wykonane w 2012 r. przez członków Stowarzyszenia, która ma na celu przybliżenie i zachowanie wyglądu dawnej wsi.

W czwartej części ukazujemy tradycje i obrzędy Bożonarodzeniowe naszej wsi przekazane przez organistę pana Jana Muriasa. Są to scenariusze przedstawień grup kolędniczych: szopka kukiełkowa z lat 1950 - 1955 oraz Herody z lat 1960 -1970. Cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców, niestety zwyczaje te w tak pięknej oprawie zaginęły. Naszym pragnieniem jest, aby udostępnione scenariusze przyczyniły się do powrotu tej tradycji.

Książkę kończą tragiczne wydarzenia z okresu okupacji. W związku z 75 rocznicą mordu katyńskiego przypominamy losy podporucznika Józefa Steca, zamordowanego w Charkowie w 1940 r., zamieszczone w książce „Z mojej małej Ojczyzny – wydanie pokonkursowe”. Artykuł opracowany przez Walerię Nawojską-Kasiak „Ku pamięci ppor. Józefa Steca, zamordowanego w Charkowie”. Prezentujemy także historię o bezinteresownej pomocy udzielonej przez jedną z rodzin naszej wsi, małemu żydowskiemu chłopcu, „ Icek – nakaz moralny czy sprawdzenie siebie”. Artykuł ten został opracowany przez rodzinę Honoraty i Stanisława Szydełko. Zapraszamy do lektury.

Stowarzyszenie „Nasza Wola” składa gorące podziękowania i gratulacje autorom i tym, którzy przyczynili się do powstania tej książki. Ciągle szukamy materiałów, zdjęć dotyczących losów ludzi i instytucji naszej wsi, dlatego zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w uzyskaniu kolejnych cennych, a może z pozoru błahych informacji, które moglibyśmy umieścić w kolejnej książce. Zdajemy sobie sprawę ile jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie.

2. W dniu 15.08.2015 r. odbyły się Dożynki wiejskie we wsi Wola Rafałowska połączone z pokazem obrzędowym, prezentacją wystawy nt. zabudowy drewnianej wsi na przestrzeni od XIX w. do XXI w, przeglądem zespołów oraz promocją nowej książki

Organizacja Dożynek to mozolna praca wolontariuszy ze Stowarzyszenia, Rady Sołeckiej, młodzieży. Panie zadbały o catering, panowie w upale przygotowywali podłogę do tańca oraz scenę i zadaszenie. Materiały na scenę i podłogę zostały zakupione z dotacji, zaś żerdzie na zadaszenie podarował ks. proboszcz Jerzy Rusin.

19 osobowa grupa teatralna, młodych wolontariuszy pod kierownictwem pani Agnieszki Kołodziej wykonała 2 piękne wieńce dożynkowe, które zostały poświęcone w kościele, a podczas festynu przekazane starostom dożynek. Dla potrzeb grupy teatralnej, dzięki dotacji, zostały uszyte przez panią Małgorzatę Ciura stroje ludowe (bluzki, spódnice, fartuszki, korale, wianki dla dziewczyn, koszule, kamizele i spodnie dla chłopców). Młodzi zaprezentowali zebranym obrzędy dożynkowe oraz scenkę „Życie i troski polskiego rolnika z przymrużeniem oka”.

 

Uroczystość nasza zgromadziła na placu ARENA sporą grupę ludzi oraz zaproszonych gości w osobach: pana Marka Sitarza Radnego Powiatu Rzeszowskiego, pana Krzysztofa Grada Wójta Gminy Chmielnik, pana Pawła Barana Dyrektora Szkoły w Woli Rafałowskiej, pani Beaty Wojnarowicz-Hondz Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku, pani Edyty Sobieckiej opiekuna merytorycznego projektu, autorów prac zamieszczonych w książce, pań z KGW oraz sponsorów. Dożynki uświetnili: Zespół obrzędowo – śpiewaczy „SZAROTKA – DUKLANIE” działającego przy Ośrodku Kultury w Dukli, który zaprezentował obrzędy dożynkowe oraz inne interesujące piosenki i skecze, a także Dziecięcy Zespół Ludowy „CHMIELNICKIE KŁOSY” działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku z pięknymi tańcami ludowymi.

Podczas imprezy można było oglądnąć wystawę zabudowy drewnianej wsi Wola Rafałowska na przestrzeni od XIX w. do XXI zaprezentowaną na planszach 70x100cm oraz skorzystać z licznych atrakcji.

Dożynki zostały dofinansowane z UG w Chmielniku w ramach zadania „Szerzenie tradycji regionalnej poprzez podtrzymywanie dawnych zwyczajów oraz propagowanie kultury ludowej – organizacja dożynek wiejskich we wsi Wola Rafałowska”. Był to wkład własny do projektu FIO.

Prowadzona była również zbiórka publiczna „Urządzamy plac ARENA”, wszystkie zebrane pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie kosztów podłogi do tańca, zbiórka trwa do końca roku.

Festyn zakończyła zabawa taneczna dla wszystkich, przygrywał zespół ALIS. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy za wsparcie i pomoc sponsorom oraz wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu i przeprowadzeniu Dożynek wiejskich w Woli Rafałowskiej.

3. 27 września odbyła się wycieczka dla mieszkańców.


50-cio osobowa grupa odwiedziła Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tuchowie (uczestniczyła w Mszy Św. w Bazylice Mniejszej, zwiedziła Muzeum Misyjne, Etnograficzne) oraz Kopalnię Soli w Bochni. W czasie 4 godzinnego pobytu pod ziemią można było podziwiać surowość i hojność natury oraz kunszt pracy ludzkiej i postęp techniki. Dodatkową atrakcją była przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. Wszyscy wrócili zadowoleni choć trochę zmęczeni.

Jesteśmy w trakcie organizacji wystawy w Izbie Tradycji „Dawna sala lekcyjna” oraz 2-dniowej wizyty studyjnej dla wolontariuszy.

Koordynator projektu Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART