zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 OŚWIATA I KULTURA
Tożsamość - na marginesie września i powrotu do szkoły…

Pierwszy września. Data ta kojarzy się przede wszystkim z końcem wakacji, z nowym rokiem szkolnym, z obowiązkami i, dla niektórych, z nieubłaganym upływem czasu. Jakkolwiek by tego dnia nie kojarzyć - jest on jednak dla Polaków dniem szczególnym…

Rok 1939… sierpień, w powietrzu czuć powiewy jesieni. Dzieciom i młodzieży kończą się wakacje, czas pomyśleć o szkole, o nowych obowiązkach. I choć od jakiegoś czasu głośno mówi się o wojnie, to jednak nikt poważnie o niej nie myśli… do godziny 4:45, gdy okręt pancerny Schleswig – Holstein zaatakował polską placówkę wojskową na Westerplatte, albo nawet wcześniej, do 4:35 (choć niektóre źródła podają godzinę 4:40, a nawet 5:40 – spory historyków są odwieczne), gdy zginęli mieszkańcy Wielunia, ofiary pierwszego niemieckiego nalotu na polską ziemię, polskie miasta. Niewyobrażalne stało się nieuniknione… Rozpoczęła się dla wojsk polskich kampania wrześniowa – szereg przegranych formalnie bitew, ale moralnie zwycięskich, a dla ludności cywilnej zaczął się exodus - w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca – od nalotów, od ostrzału, od śmierci… Wielu z uciekających zginęło, wielu opuściło rodzinną ziemię, by już nigdy do niej nie powrócić… Szkoły zaś pozostały zamknięte…

Po klęsce wrześniowej rozpoczął się bodaj najtragiczniejszy rozdział w naszej historii – okupacja…

Od tamtej pory minęło 76 lat… Statystyki mówią, że to średnia życia jednego pokolenia. Odchodzą od nas ci, którzy doświadczyli okrucieństw wojny i okupacji. Czy razem z nimi odejdzie też o nich pamięć? Bo łatwo się zapomina, żyjemy w czasach względnego spokoju (dla nas, Polaków, bo na świecie punktów zapalnych jest całkiem sporo). Czy rozkoszowanie się sytuacją: bo mnie jest dobrze, bo mnie to nie dotyczy - usprawiedliwia naszą niepamięć?

Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę”. Komu więc tę naszą tragiczną przeszłość należy przekazywać, abyśmy „nie zginęli”, a raczej, biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania: nie zatracili tożsamości? Pytanie retoryczne, niejedna osoba uśmiechnie się i pokiwa głową z politowaniem nad banalnością tego sformułowania. W 1939 r. rok szkolny nie zaczął się tak jak powinien, więc, pierwszego września, idąc do szkoły każdy uczeń musi o tamtym dniu pamiętać. Przede wszystkim przez szacunek i wdzięczność dla wojenno – okupacyjnego pokolenia. I również dlatego, by nie stały się prawdą słowa pierwszego Naczelnika wolnej Polski Józefa Piłsudskiego, który stwierdził: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

W Zespole Szkół w Chmielniku dbamy o to, by młodzież pamiętała nie tylko o tej rocznicy, ale i o wszystkich innych związanych z polską historią. Służą temu akademie, spotkania rocznicowe, rozmowy na lekcjach – nie tylko historii, służy uczestniczenie w różnych konkursach tematycznie związanych z wojną i okupacją. Służy obchodzone corocznie Święto Patronów Szkół wchodzących w skład Zespołu, które jest okazją do przypomnienia nie tylko tragicznego września 1939 r., ale przede wszystkim sylwetek tych, których Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum noszą imiona. 2 października 2015 r. po raz kolejny wspomnimy por. Jana Bałdę i harcerzy z tajnej okupacyjnej organizacji „Szare Szeregi”.

Nasi uczniowie – i ze szkoły podstawowej, i gimnazjaliści na pewno będą w przyszłości wśród tych, którym historia ojczystego kraju nie będzie obca, bo w jakimś sensie w niej uczestniczą, czego przykładem może być nie tylko czynny lub bierny udział w akademiach, ale także uczestniczenie w konkursach historycznych, co już wymaga od uczniów zdobycia wiedzy i bardzo osobistego zaangażowania. W lipcu 2014 roku, wtedy jako pierwszoklasistki, uczennice Gimnazjum im Szarych Szeregów zdobyły zespołowo drugie miejsce w Gimnazjalnym Konkursie, który miał miejsce się w Hyżnem, a tematycznie związany był z generałem Władysławem Sikorskim, natomiast w lutym 2015r., gdy rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Literacki „Mój Arsenał”, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu i Szarym Szeregom, który zorganizowało Stowarzyszenie Szarych Szeregów i Związek Harcerstwa Polskiego, a patronat nad konkursem objął Prezydent RP, jedną z dziesięciu wyróżnionych osób spośród uczestników konkursu (a prac z całej Polski napłynęło ponad 200 ) okazała się nasza gimnazjalistka, uczennica klasy trzeciej. Jej wypowiedź (refleksje dotyczące Powstania Warszawskiego) – podobnie jak i innych wyróżnionych – została opublikowana w numerze 101/2015 „Materiałów Historycznych Stowarzyszenia Szarych Szeregów”

To tylko ostatnie, najnowsze osiągnięcia naszych uczniów związane z poznawaniem trudnych i niejednokrotnie tragicznych, ale przecież naszych polskich dziejów. Podobnych sukcesów w ciągu istnienia obydwu szkół było więcej. I dlatego można powiedzieć, że młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół w Chmielniku zachowa pamięć o tamtych latach, o tamtym wrześniu, a przez to, i własną, i narodową tożsamość.

 


Daria Głodowska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART