zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
SPORT
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 3/2014 OŚWIATA I KULTURA
Break Dance, hip-hop, zumba, akrobacje i inne atrakcje na imprezie gminnej

 

Święto Gminy Chmielnik ma już w lokalnym kalendarzu pewną tradycję. W tym roku miało swoją dziewiątą odsłonę i było jednocześnie pożegnaniem lata i wakacyjnego beztroskiego czasu. Wśród plenerowych atrakcji pojawiły się nowe prezentacje i aktywności. Impreza podzielona była na to, co można było oglądać w propozycjach artystycznych i na atrakcje, które działy się w sąsiedztwie sceny. Na początek trochę o tych, którzy swoimi występami uświetnili ten dzień.

Rozpoczęli najmłodsi mieszkańcy gminy Chmielnik tancerze Dziecięcego Zespołu Ludowego Chmielnickie Kłosy. Grupa młodsza zaprezentowała się w tańcach przeworskich i krakowiaku, natomiast grupa starsza w tańcach śląskich. Występy zespołu zakończył podwójny oberek w wykonaniu grupy reprezentacyjnej, w skład w której wchodzą młodzi ludzie, którzy z tym zespołem rośli od początków jego istnienia. Ważne podkreślenia jest, że tancerze z grupy średniej i najstarszej mogli po raz pierwszy zatańczyć w zakupionych dla nich strojach. Zespół wzbogacił się o osiem kompletów strojów rzeszowskich dla grupy średniej i pięć kompletów dla grupy reprezentacyjnej, również z regionu rzeszowskiego. Udało się je zakupić w ramach realizowanego Programu Obszarów Wiejskich 2007-2013 Lokalnej Grupy Działania Dolina Strugu projektu na Zakup strojów regionalnych dla ZPiT Chmielnickie Kłosy dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Chmielniku.

Następy punkt programu był również ukłonem w stronę lokalnego folkloru. Na chmielnickiej scenie wystąpił Zespół Śpiewaczy Pogórzanki z Zabratówki. Paniom akompaniowali instrumentaliści z zespołu „Ósemka” z tej samej miejscowości. Po nich była okazja, aby posłuchać ludowych przyśpiewek w wykonaniu zespołu Górzanie z Chmielnika. Piosenki z gatunku pop i nie tylko, zaprezentowali uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej Pro Musica. Wystąpiło na lokalnej scenie 12 młodych, a nawet całkiem małych wokalistek. Po części przyjemnej dla uszu dużej dawki adrenaliny dla uczestników dostarczył pokaz trickingu grupy Diamond Team z Rzeszowa. Gwoli wyjaśnienia tricking to nieformalna nazwa stosunkowo nowego sportu, który jest połączeniem elementów sportów walki z gimnastyką, akrobatyką, tańcem Break Dance, a osobom uprawiającym go dostarcza mocnej dawki adrenaliny. Grupa Diamond Team w pokazie „na trawie” przedstawiła program, w którym mieszały się ze sobą różne ewolucje: salta, śruby, fiflaki, kopnięcia i obroty. Równie energetyczny okazał się pokaz tańca Break Dance grupy Wataha Breakers z Tyczyna. Kilka lat temu gościliśmy ich na naszej imprezie, kiedy byli na starcie swojej drogi tanecznej. Po dziesięciu latach pracy efekty zebrały ogromne brawa. Ale taniec Break Dance wymaga dużej sprawności i tężyzny fizycznej, dlatego potrzeba było coś dla równowagi. Każdy może spróbować swoich sił w zumbie, o czym przekonywała podczas imprezy Marzena Miczałowska ze Szkoły Tańca Miczałowscy w Rzeszowie. Grupa oddająca się z pasją zumbie jaka zawitała w Chmielniku, podziałała przekonywująco na oglądających i w chwili obecnej zajęcia z tego rodzaju aktywności odbywają się także w Chmielniku. Dla niewtajemniczonych zumba to taniec, który powstał zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Opracował go tancerz i choreograf Alberto "Beto" Perez w Kolumbii w latach 90. XX wieku. Zumba jest bardzo dynamiczną i ekscytującą kombinacją rytmów latynoskich i międzynarodowych, tj. merengue, salsy, reggaetona, flamenco, samby, tańca brzucha, rumby, twista itd. Na finał, aby wyciszyć trochę publiczność rozgrzaną latynoamerykańskimi rytmami zaprezentowała się grupa hip-hopowa Cała Banda Swych również z Tyczyna. Wykonali dla zgromadzonej publiczności utwory, które pojawią się na ich debiutanckiej płycie.

Jednocześnie około sceny był także czas przeznaczony na edukację jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia. Tego trudnego zadania uczyła P. Dorota Woźny, która jest członkiem zespołu Dream-Team Centrum Edukacji i Ratownictwa z Rzeszowa. Razem ze swoim synem podczas trwania imprezy edukowała chętne osoby w różnym wieku jak we właściwy sposób udzielać pierwszej pomocy, aby nie zaszkodzić, a pomóc ratować życie. Wykorzystywała do tego fantomy i urządzenie zwane defibrylatorem. Była też okazja, aby sprawdzić słuszność powiedzenia „nie święci garnki lepią”. Chętni chcący popracować z gliną na kole garncarskim podejmowali taką próbę pod czujnym okiem P. Barbary i Andrzeja Plizgów z Medyni Głogowskiej. Jest tam największy w Polsce ośrodek garncarstwa, a Państwo Plizgowie są już drugim pokoleniem garncarzy, którzy tworzą ceramikę użytkową, dekoracyjną i rzeźbią w glinie. Dla pasjonatów rękodzieła na jarmarcznych stoiskach była oryginalna biżuteria autorstwa P. Małgorzaty Tereszkiewicz oraz ozdoby i zabawki wykonane przez P. Dorotę Szelę. Swoje rzeźby prezentował odwiedzającym festyn P. Jan Piątek. Wśród licznych propozycji było także stoisko z kosmetykami firmy Avon.

Istotna dla charakteru imprezy była prezentacja pięciu sołectw gminy Chmielnik. Każda z miejscowości na przygotowanym stoisku prezentowała wytwory rękodzielnicze, artystyczne, wypieki, kroniki miejscowości, zdjęcia i nagrody jakie sołectwom udało się dotychczas zdobyć. Znalazły się tam wieńce dożynkowe, dziergane parasolki, szyszki weselne, obrazy, biżuteria wykonana różnymi technikami, haftowane serwety, pisanki i wiele innych cudeniek. Dzięki temu udało się pokazać, jak ogromny potencjał tkwi w każdej małej społeczności i jak wiele talentów te społeczności skrywają.

Dzieci ogromnie cieszyły się z obecności Klowna Macieja, który organizował im czas na zabawę. Mogły także skorzystać z przejażdżki na koniach i kucyku ze stajni Palomino, zamienić się na jedno popołudnie w bajkową postać i miło spędzić czas na urządzeniach rekreacyjnych.

Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami trwająca do późnych godzin nocnych.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom imprezy, a w szczególności tym osobom, które służyły wszelką pomocą w trakcie jej przygotowań, poświęcając swój czas i energię. Podziękowania kierujemy również do sponsora urządzeń rekreacyjnych dla dzieci Delikatesów Centrum w Chmielniku.

 

Irena Szczypek - Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART