zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 3/2012 OŚWIATA I KULTURA
Żniwa się skończyły, zboże już sprzątnięto…

 

Bogactwem wsi, oprócz ziemi i ludzi jej wiernych są kultura i tradycje, ukształtowane przez stulecia. Burzliwe losy naszego kraju spowodowały, że wiele wartości tego dziedzictwa utraciliśmy, niektóre jednak pozostały i w obecnym czasie przeżywają prawdziwy renesans. Społeczności lokalne odzyskują z dumą swoją tożsamość. Zbierają legendy, przepisy kulinarne, odtwarzają stare umiejętności, zwyczaje i obrzędy, przypominają lokalną historię. Nikt nie ma wątpliwości, że tradycja może być jednym z istotnych elementów aktywności lokalnej, a twórczo przekształcana spotyka się z szeroką akceptacją odbiorców. Obrzędy ludowe towarzyszą społecznościom lokalnym od zawsze. Są nieodłącznymi czynnościami w zakresie uroczystości zbiorowych, religijnych i świeckich. Obyczaj zespala ludzi, łączy ich bardzo silną więzią. I chociaż zwyczaje i obrzędy tak jak wszystkie inne dziedziny kultury zmieniały się w czasie, to równocześnie zaobserwować można inne niezwykle zdumiewające zjawisko. Jest nim trwanie w polskich obchodach świątecznych wielu elementów tradycyjnych: zwyczajowych zachowań, ceremonii, rytuałów, obrzędów. Jest nim także wzrost zainteresowań i powrót do wielu dawnych rodzimych tradycji świątecznych.

Obrzęd dziękowania za plony był praktykowany już w czasach przedchrześcijańskich. Obecnie dożynki stanowią połączenie tradycji i religii oraz zabawy. Jest to przede wszystkim dziękczynienie Bogu za dar plonów i dary ziemi zbierane latem na polach i łąkach. Kultywowanie tej tradycji jest obecne w naszej gminie od wielu lat. Jest to doniosła uroczystość, która w bardzo dużym stopniu integruje lokalną społeczność, gdzie dzieci, młodzież, ludzie starsi zbierają się razem, żeby podziękować za dar plonów ziemi.

Tego roku młodzież i dzieci z Woli Rafałowskiej współpracując z Radą Sołecką i Panem Sołtysem tejże wsi, Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” oraz z Biblioteką Publiczną, przygotowały dwa wspaniałe wieńce, jako wyraz podziękowania dla rolników za ich ciężką pracę na roli, a Bogu za tegoroczne plony. W roli Gospodarzy Wsi wystąpili państwo Kazimiera i Tadeusz Witowscy. Po pięknych uroczystościach Kościelnych dzieci i młodzież, Gospodarze oraz przedstawiciele w/w instytucji współpracujących spotkali się na wspólnym obiedzie w Świetlicy Środowiskowej w Woli Rafałowskiej.

Dziękuję dzieciom i młodzieży za poświęcony czas, trud i pracę jaką wykonali. To dzięki Wam powstały wieńce.

Agnieszka Kołodziej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART