zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2008
Dzień Edukacji Narodowej
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHRONA ŚRODOWISKA
KRONIKA SPORTOWA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 3/2008 OŚWIATA I KULTURA
OJ DZIEJE SIĘ, DZIEJE... W CHMIELNICKIM GIMNAZJUM Grant prosto z Belwederu

17 marca 2008 r. na uroczystej gali w Belwederze Pani Dyrektor  Barbara Mucha, wraz z dwiema uczennicami, odebrała nagrodę prezydenta dla Gimnazjum w Chmielniku, za wygrany projekt opracowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez przemocy”. I oto, spośród 910 projektów nadesłanych z całej Polski, wyróżniono tylko 80, w tym Gimnazjum w Chmielniku, jako jedną z pięciu szkół na Podkarpaciu. Jest to niewątpliwie sukces, którego autorami są przecież nauczyciele naszej szkoły jak Pani Daria Głodowska, Pani Katarzyna Kwiatkowska, Pan Witold Rak oraz inni wspaniali pedagodzy, którzy nie szczędzili czasu i pomysłów, aby ten projekt ciekawie zrealizować. Teraz coś o samym projekcie. Otóż z założenia projekt był sprzeciwem wobec przemocy, sprzeciwem wszystkich, którzy brali aktywny udział w jego realizacji, a więc nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Mówiąc „NIE” przemocy, nauczyciele Gimnazjum zaproponowali alternatywę: projekt pt. „Idę sobie w świat daleki”. Zaproponowano młodzieży cykl ciekawych zajęć w ramach założonego koła turystyczno-krajoznawczego „Tuptuś”. Począwszy od warsztatów fotografiki, dziennikarstwa, grafiki komputerowej, plastyki, kultury i historii regionu, a nawet  kuchni regionalnej, aż po wycieczki krajoznawcze mające na celu poznanie regionu. Tak więc uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pieszych rajdach i wycieczkach rowerowych. Ponadto zwiedzili Przemyśl, Krosno, Krasiczyn, a nawet dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce czy ruiny zamku w Odrzykoniu. Integracji z regionem dopełniła wycieczka do stolicy Podkarpacia – Rzeszowa – zwiedzenie Muzeum Miasta Rzeszowa oraz podziemnej trasy turystycznej. Na zakończenie zajęć w ramach projektu „Idę sobie w świat daleki” uczniowie przygotowali wystawę zdjęć i pamiątek tych swoich poczynań oraz foldery dla wszystkich gości. Jednym słowem taki „grant” to możliwości dla szkoły i frajda dla uczniów. Ale to jeszcze nie koniec pomysłów nauczycieli chmielnickiego Gimnazjum.



Robótki ręczne pod babcinym okiem

„Powróćmy jak za dawnych lat” to tytuł kolejnego programu zrealizowanego w tej szkole. Tym razem w ramach projektu wdrażanego przez MEN: „Przyjazna szkoła”. Koordynatorkami programu były nauczycielki: Pani Bogumiła Janik-Gwizdała oraz Pani Barbara Piernicka, które wyszły naprzeciw potrzebom uczniów tutejszego gimnazjum, organizując mnóstwo ciekawych zajęć pozalekcyjnych. Myślą przewodnią tych zajęć była integracja młodzieży ze wspólnotą lokalną, budzenie kultu dla regionalnej tradycji i kultury oraz wskazywanie potrzeby i możliwości promocji naszego regionu. Uczniowie odbyli kursy e-learningowe, poznali możliwości jakie niesie ze sobą elektroniczny system pozyskiwania i wymiany informacji, uczestniczyli w warsztatach plastycznych i kulinarnych, gdzie same babcie uczniów uczyły robótek ręcznych i gotowania regionalnych przysmaków. Ponadto młodzież Doliny Strugu miała okazję uczestniczyć w warsztatach poetyckich, prelekcjach znanych ludzi na temat tradycji i obrzędów oraz wycieczkach do miejsc związanych z zawodami obecnie zanikającymi.


Spotkanie ze smakiem – zajęcia kulinarne

Jednym słowem rok szkolny 2007/2008 w Gimnazjum w Chmielniku obfitował zarówno w rozwój potencjału nauczycieli jak i uczniów, którzy na pewno zyskali nowe doświadczenia, wiedzę, a może też pasję i chęci do dalszego rozwoju.


Warsztaty fotograficzne

Co nowego ?

Bieżący rok szkolny zapowiada się równie interesująco dla naszej młodzieży. Otóż  Podkarpacki Kurator Oświaty zatwierdził 9 programów innowacji pedagogicznych, które zaproponowali i opracowali nauczyciele chmielnickiego Gimnazjum. Będą to dodatkowe zajęcia realizowane społecznie w szkole, kierowane do uczniów zarówno tych, którzy chcą rozwijać własne zainteresowania, a także tych poszukujących bazy do wyrażenia siebie poprzez konstruktywne działania. Tak więc taką „bazę” dla młodzieży stanowić będą zajęcia pozalekcyjne w ramach następujących programów:

„Jak żyć w zgodzie z sobą i ludźmi” – autorstwa Pani Katarzyny Kwiatkowskiej, to program profilaktyczno-wychowawczy dla uczniów, mających problemy z funkcjonowaniem społecznym.


Warsztaty plastyczne

„Wirtualne podróże kształcą” – autorstwa Pani Jadwigi Samagalskiej. Tu, nasza młodzież nawiąże kontakty, za pomocą Internetu, z młodzieżą z innych krajów. Będą rozmawiać na określone tematy, poszerzać swoją wiedzę o świecie oraz zasób słownictwa w obcych językach. Jednym słowem – świat w zasięgu ręki.

„Swojskie jadło” – autorstwa Pani Bogumiły Janik-Gwizdały, to po prostu warsztaty kulinarne dla młodzieży, która chce cieszyć się smakiem tradycyjnych potraw wg przepisów swoich babć i rozwijać umiejętność samodzielnego przygotowywania smacznych posiłków. No cóż, jedzenie to ważna sfera naszego życia.


Wręczenie podziękowań prowadzącym zajęcia

Uczymy się życia poprzez teatr” – autorstwa Pani Haliny Szczęch. Tu możemy spodziewać się wspaniałych wystawień sztuk teatralnych przez młodzież. Zajęcia te służyć będą rozwijaniu zainteresowań, a może nawet wyłonieniu talentów aktorskich.

„Austria – kraj wielkich muzyków” – autorstwa Pani Dagmary Trojan – jako połączenie nauki j. niemieckiego z poznawaniem kultury austriackiej.

„Po nitce do kłębka” autorstwa Pani Darii Głogowskiej, to innowacja w edukacji publicystyczno-dziennikarskiej z elementami edukacji teatrologiczno-filmoznawczej. Jednym słowem wszystko o mediach.


W Belwederze

„Ratujemy życie” – autorstwa Pani Barbary Piernickiej – ma na celu poszerzanie grona młodych ludzi, wyszkolonych w zakresie ratownictwa przedmedycznego. Dziś to nieoceniona umiejętność.

„Poznajemy Podkarpacie” – autorstwa Pana Witolda Raka, to ciekawa propozycja  zajęć kółka turystyczno – krajoznawczego. Celem tych zajęć będzie rozwijanie w naszej młodzieży chęci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zaszczepienie w niej patriotyzmu lokalnego, poprzez poznawanie regionu.

Jak widać propozycji jest wiele. To młodzi ludzie i ich potrzeby stali się inspiracją do powstania tych programów.


Zwiedzamy Przemyśl

Dyrektor i nauczyciele Gimnazjum w Chmielniku dziękują za współpracę uczniom, rodzicom oraz dziadkom, którzy chętnie angażują się w społeczną działalność szkoły.


Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 2 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART